Aktualitet

Lëkundje tërmeti gjatë natës, ja epiqendra dhe magnituda
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:30 - 27/01/20 |
mapo.al

Rikthehen tërmetet. Lëkundja sizmike është regjistruar gjatë natës, teksa kishte kaluar ora 01:40. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit raporton se tërmeti i regjistruar ka qenë me magnitude 3.6 ballë dhe ka pasur epiqendër 1 kilometer në Lindje të Bubqit në Fushë Krujë.


Tërmeti është ndjerë nga banorët, por për fat nuk raportohen dëme. Sipas IGJEUM lëkundja ka pasur nje thellësi prej 34 km.Që prej tërmetit shkatërrimtar të 26 nëtorit, në vendin tonë janë regjistruar qindra paslëkundje, por me magnitudë më të vogël. Edhe tërmeti i orëve të para të mëngjesit, sipas sizmologëve, është vazhdimësi e postgoditjeve të cilat vijojnë prej dy muajsh tashmë.


LEXO EDHE: 


Studimi shkencor/ IGJEUM: Tërmeti i 26 nëntorit ishte 9 ballë në Durrës, 7 ballë në Tiranë


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas