Aktualitet

Letra/ Blinken falenderon Shqipërinë për strehimin e afganëve, përgëzon Xhaçkën


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:10 - 16/11/21 |
mapo.al

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken i ka dërguar një letër ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, në të cilën e falenderon për pritjen e refugjatëve afganë.


Letra e sekretarit Blinken iu dorëzua ministres Xhaçka nga ambasadorja e SHBA, Yuri Kim.


Në të, SHBA i shpreh mirënjohjen Shqipërisë “për zemërgjerësinë dhe kurajon” ndërsa e përgëzon Xhaçkën për ndërhyrjen në Ministerialin e NATO-s së 20 gushtit.Ndërhyrja juaj në Ministerial për Afganistanin ishte e fuqishme. Kontributi i Shqipërisë, vërteton seriozitetin ndaj NATO-s duke angazhuar ndër vite 4 mijë trupa. Jemi besimplotë në vazhdimin e këtij partneriteti strategjik për avancimin e interesave të përbashkëta.”
Në letrën e tij, Sekretari amerikan i Shtetit thotë se trupat shqiptare në Afganistan kanë dhënë një kontribut për qëndrueshmërinë sigurinë për forcat tona dhe për popullin afgan.

Lexo edhe :  Bumçi: Europa s’e mbështet vendimin e SHBA për shpalljen e Berishës “non grata”


1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas