Aktualitet

Lewandowski “thyen” Muller, goli i Rashicës nuk shmang rënien e Werder Bremen


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:46 - 22/05/21 |
mapo.al

Bundesliga mbylli sot qepenat e këtij edicioni të pazakontë, që nisi pa praninë e tifozëve dhe u zhvillua kështu thuajse deri në fund. Kampion i këtij sezoni u shpall Bayern Munchen. Për të nëntën herë bavarezët triumfojnë. Sot kampionët fituan me shifrat 5-2 ndaj AugsburgNjëri nga 5 golat e Bayernit mbajti firmën e Lewandowskit, që ngjitet në kuotën e 41 golave në Bundesliga dhe thyen rekordin historik të Gerd Muller për gola të shënuar në një edicion të Bundesligas. Skuadra e Flick e mbylli në kuotën e 78 pikëve. Në Champions League u kualifikuan Leipzig (65), Borussia Dortmund (64) dhe Wolfsburg (61).

Edhe gara për një vend në Europa League ishte e fortë deri në fund, aty ku fitorja me shifrat 2-1 e Union Berlin ndaj Leipzig, uli në vendin e tetë Borussia M’Gladbach dhe kryeqytetasit kapin Play-Off e Europa League. Ndërkohë në zonën e ulët të renditjes gjithçka u vendos sot.Milot Rashica tundi rrjetën për werder, por nuk arriti të shmangë humbjen ndaj Borussia M-Gladbach me shifrat 2-4. Koln kalon në Play-Out për rënien nga Bundesiga, ndërsa Schalke kishte rënë prej javësh dhe luante për statistikë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas