KMR

Libani hedh tanket në det për një arsye të çuditshme

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:14 - 28/07/18 |
mapo.al

Në Liban kanë vendosur që të hedhin tanket në det për të krijuar një shkëmbinj nënujorë artificialë që do të ndihmojnë në lulëzimin e jetës nën ujë.Mjetet e rënda ushtarake janë lëshuar në Detin Mesdhe, ashtu si furgonët dhe autobusët.


Ambientalistët i zhytin këto mjete në det në mënyrë që algat, koralet dhe bakteret të lulëzojnë dhe si rrjedhim tërheqin peshqit për hedhjen e vezëve.
Shkencëtarët kanë përdorur tanke për të rritur jetën e detit në rajon që nga viti 2012, kur Dr. Michel Chalhoub nga Bejruti siguroi fonde për të rikthyer bukurinë në bregun e Tripolit. 


<
>
liban3 liban4 liban5 liban6 liban7 liban-lajmi
1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas