Aktualitet

Liderët e Ballkanit Perëndimor-Rama hap samitin: Plan për rimëkëmbjen ekonomike


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:42 - 10/06/21 |
mapo.al

Në cilësinë e të “zotit” të shtëpisë, kryeministri Edi Rama ka hapur samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë. Rama u shpreh se pjesëmarrja e liderëve të Ballkanit në këtë samit është shenjë e qartë e zbatimit të planit të BE-së dhe tregut të përbashkët rajonal.


Ai theksoi se ky samit është një instrument kyç që do të ndihmojë në rimëkëmbjen e ekonomisë pas pandemisë për të shkuar drejt rritjes së qëndrueshme.


“Nisim seancën e punës. Faleminderit që pranuar ftesën në një kohë kaq të shkurtër dhe jam i lumtur t’ju uroj mirëseardhjen. Pjesëmarrja juaj është një shenjë e qartë e vullnetit tonë për të marrë autorësi rajonale të zbatimit të planit të BE-së dhe tregut të përbashkët rajonal.Jam shumë mirënjohës komisionerit të BE që e nisi dhe e promovoi këtë plan të madh si një instrument kyç që do të na ndihmojë të rimëkëmbemi ekonomikisht në një kohë post-pandemike dhe të shkojmë drejt rritjes së qëndrueshme e të ndërtojmë mbi tranzicionin e gjelbërt dhe digjital”, u shpreh Rama.

Lexo edhe :  Muzhaqi s'ndalet me gafat, prurja e re e Ramës hutohet në orët e vona të natës


Pas hapjes së samitit, takimi vijoi me fjalën e komisionerit europian pa praninë e kamerave.LEXO EDHE:

Takimi me Ramën, Varhelyi: Çfarë do të diskutojmë sot në Samitin e Tiranës

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas