Bota

Lideri i talebanëve/ Amerika e kërkonte, ai jetonte në bazat e tyre


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:12 - 11/03/19 |
ro ot

Një libër i botuar së fundimi thotë se udhëheqësi i fshehtë i talebanëve, Mullah Mohammed Omar, jetonte pranë bazave amerikane në Afganistan.


Udhëheqësi kurrë nuk u fsheh në Pakistan, siç besohet nga SHBA, raporton BBC.


Ai jetonte duke u fshehur vetëm tre milje nga një bazë kryesore operative e SHBA në provincën e Zabulit.Gazetarja holandeze, Dam, kaloi pesë vjet duke hulumtuar dhe intervistuar anëtarët talebanë për librin e saj.
Ajo arriti të fliste me Jabbar Omari, njeriun që në mënyrë efektive u bë truproja e Omarit, kur ai u fsheh pas përmbysjes së regjimit taleban në 2001.Jabbar Omari fshehu udhëheqësin e talebanëve deri në vdekjen e tij nga sëmundja në vitin 2013./ ora

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas