Aktualitet

Lidhja me Ndrangheta-n e Camorra-n, shqiptarët kontrollojnë kokainën në Ekuador


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:07 - 25/05/21 |
mapo.al

“Ditët e gjata në palestra ose kafene përmbledhin jetën e përditshme të liderëve të mafies Ballkanike që janë vendosur në Ekuador” kështu e nis artikullin një media nga Ekuadori.


Në këto hapësira, për sa kohë që nuk ka kufizime, ata organizojnë dhe vendosin veprimet që do të ndërmarrin për trafikimin e substancave narkotike, nga Amerika e Jugut në Europë.


Janë të paktën 18 të huaj, përfshirë kosovarë, shqiptarë, serbë, maqedonas dhe malazezë, të cilët César Peña, prokurori i Guayas, i ka hetuar në shtatë vitet e fundit. Ai pohon se faktori i përbashkët ka qenë ajo mënyrë e kryerjes së bizneseve të tyre, “në vende publike, por që në të njëjtën kohë sigurojnë një farë fshehtësie”.Për zyrtarin nuk ka dyshim se mafia ballkanike operon nga Ekuadori pasi është pikërisht kjo ajo që kanë treguar hetimet e Ministrisë Publike.
Katër shtetas ballkanas janë vrarë në Ekuador, midis 2017 dhe 2020.Çfarë i shtyn të ekzekutoni dërgesat tuaja nga ky vend dhe jo vetëm nga Kolumbia ose Peruja, prodhuesit më të mëdhenj të kokainës në botë?

Përgjigja qëndron në një raport nga Nisma Globale Kundër Krimit të Organizuar Transnacional, i quajtur ‘Tentacles International, Global Balkan Organized Crime Hot Spots’.

Raporti tregon arsye të ndryshme por spikat si arsyeja e parë që për krimin e organizuar, si në sektorin e pasurive të patundshme, vendndodhja është gjëja më e rëndësishme. Dhe Ekuadori është ndër vendet ‘prodhuese’ të 90% të kokainës që lëviz në planet.

Në raportin global, një kapitull i kushtohet Ekuadorit dhe shpjegon se si kjo mafie zuri rrënjë atje. Në Guayaquil, deri në 10 mijë dollarë do t’i paguante mafia ballkanike kamionistëve për të ndryshuar rrugët e tyre dhe për të lejuar ndotjen e kontejnerëve.

Sipas hetimit kjo buron nga një seri situatash që kanë ndodhur që nga viti 1990, me copëzimin e karteleve kolumbiane, të cilat u lëshuan vendin ndërmjetësve që krijuan lidhje me grupe mafioze italiane.

Dhe është me këto organizata narko-kriminale që Ballkani, kryesisht shqiptarët, të lidhin marrëveshje për të punuar së bashku, pasi “dërgesat e disa tonëve” të drogës ishin arritur tashmë.

Kjo është arsyeja pse me zbulimin e një krize midis prodhuesve të drogës në Kolumbi në vitin 2008 një delegacion i shqiptarëve u dërgua në emër të mafieve të njohura si ‘Ndrangheta dhe Camorra, bazat e të cilave janë përkatësisht në Regio de Calabria dhe Napoli, në në jug të vendit europian.

“Ata priren të paraqiten si biznesmenë ose turistë dhe flasin shumë mirë Spanjisht, gjë që lehtëson lidhjet e tyre me grupet lokale kriminale. Detyra e këtyre emisarëve është të krijojnë kontakte, të negociojnë marrëveshje (përfshirë çmimet) dhe të organizojnë dërgesën” – tregohet në dokument.

Ballkani ende i bën këto punë për mafiet italiane të cilat janë armiq mes tyre dhe gjithashtu kanë përfituar nga rasti për të rritur tentakulat e tyre, pasi që ata janë vendosur në vende të ndryshme të Amerikës së Jugut, në mënyrë të ligjshme ose të paligjshme, për të qenë shefat e tyre në Evropë”.

Ata u vendosën në Ekuador pas mbërritjes së shqiptarit Arbër Çekaj. Ai mbërriti midis 2008 dhe 2009, por jo si kriminel, por si biznesmen, pasi krijoi një firmë eksportuese bananesh që u bë “një biznes i frytshëm, pasi në disa vjet ai u bë trafikanti më i madh i drogës në Shqipëri”, thuhet më tej në dokument.

Lexo edhe :  Kim Mehmeti: Shqiptarët e Maqedonisë janë muratorët e fatkeqësisë së vet!

I huaji përdori dërgesat e bananes për të kontrabanduar. Dhe ai e bëri këtë derisa u zbulua, më 4 Prill 2015, dhe jo nga policia, por nga kurioziteti i punëtorëve të një plantacioni bananeje në kantonin Milagro, në Guayas.

Ky grup do të shpërndajë vetëm me ryshfet, midis gjysmë dhe një milion dollarë për të shmangur kontrollet, sipas një raporti.

Punëtorët kishin pikasur nga katër kuti banane me cilësi të dobët. Kjo është arsyeja pse para se konteineri me ngarkesën të hiqej nga vendi, ata mbetën me një karton. Më vonë, ata zbuluan se përmbante drogë dhe njoftuan policinë lokale.

Sidoqoftë, Çekaj nuk u ndalua dhe u largua nga vendi. ‘Përparimi’ që shqiptari kishte në Ekuador do të kishte motivuar anëtarët e tjerë të mafies Ballkanike të vendoseshin në Ekuador.

Kjo është arsyeja pse Policia e Ekuadorit mban kontakte të përhershme me Komunitetin Policor të Amerikës (Ameripol) dhe Komunitetin Evropian të Policisë (Europol), përmend zëvendësdrejtorin kombëtar të Hetimeve, Gjeneralin Víctor Araus. Për oficerin, koordinimi është i rëndësishëm, sepse Ekuadori konsiderohet si “port tranzit për daljen e drogës”.

Qendrat e operacioneve

Prokurori César Peña pohon se qendra kryesore e operacioneve që mafia ballkanike ka në Ekuador është Zona 8, e cila përfshin portin e Guayaquilit, Samborondón dhe Durán.

Por raporti gjithashtu konsideron kantonin Machala, kryeqyteti i provincës El Oro, për shkak të afërsisë së tij me Perunë. Janë ekuadorasit ata që bëjnë punën e “pisët”, ndërsa ballkanasit kur shkojnë nuk prekin asnjë gram kokainë.

Një mafie ‘e padukshme’ ka krijuar baza në Ekuador

Disa nga emisarët e kësaj strukture kriminale vendosin të qëndrojnë në Ekuador edhe për ‘aspirata’ personale, sepse në vendet e tyre të origjinës ata janë zakonisht menaxherë të mesëm dhe e dinë mirë se kurrë nuk do ta kapin majën e pushtetit.

Mafia Ballkanike drejtohet kryesisht nga katër grupe: ‘Grupa Amerika’, me origjinë nga Beogradi, u zbulua në Amerikën e Jugut në 2016, kur në korrik Zoran Jakšić, i dyti në komandë, u arrestua në Peru; klani tjetër është ‘Grupi Šarić’, i udhëhequr nga serbi Darko Šarić, për të cilin nuk ka të dhëna për operacione në vendin tonë, pasi grupi i tij blinte drogë në Kolumbi për t’i dërguar përtej Atlantikut, nga Brazili ose Uruguaji; grupi i tretë i familjes është ai i Sreten Jocit dhe në fund “Berane”, i cili vepron nga Kolumbia dhe Venezuela. /Marrë nga extra.ec/

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas