Sport

Ligue 1 mund të përfundojë në gjykatë, Lyon udhëheq grupin e të revoltuarve

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:00 - 02/05/20 |
mapo.al

Në Francë ekziston një rrezik real që ndërprerja e kampionatit në javën e 29 të përfundojë në gjykatë. Pas urdhrit të qeverisë për të mbyllur përfundimisht sezonin duke përcaktuar renditjen në tavolinë, shumë skuadra po përgatiten ta apelojnë këtë vendim.


Grupi i të pakënaqurve udhëhiqet nga Lyon, i shtati në renditje dhe jashtë Europës duke deklaruar se është i gatshëm të kërkojë dëmshpërblim. E po kështu Toulouse dhe Amiens të cilat ranë në kategorinë e dytë edhe pse kishte edhe 10 javë për t’u luajtur.


Janë skuadrat e kategorisë së dytë që mund të luanin promovimin në play off pa përmendur edhe ekipet amatore të gatshme për të kërkuar të drejtën e tyre .


Edhe pse ministrja e sportit deklaroi se shteti është i gatshëm të ndihmojë klubet me garanci për kredi, kjo nuk është e mjaftueshme për skuadra si Lyon. Jashtë Europës shpresa e fundit është finalja e kupës së ligës nëse do të luhet në gusht ndaj PSG për të kapur të paktën kupën e vogël të kontinentit.


Presidenti Jan Michel Aulas parashikon humbje dhjetëra milionë euro ndërsa po planifikon veprim juridik për të kërkuar dëmshpërblim. E po kështu presidenti i Amiens, në vend të parafundit me vetëm 4 pikë larg zonës së sigurisë.


Etiketa: ,

Pas