Aktualitet

Linda Rama: E humbëm Europën për herë të 3-të. S’e kuptoni ankthin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:55 - 18/10/19 |
ro ot

Bashkëshortja e Kryeministrit, znj. Linda Rama ka reaguar për vendimin negativ të Këshillit Europian. Përmes një statusi në Twitter ajo thotë se shtetet e fuqishme nuk arrijnë ta kuptojnë ankthin e shqiptarëve që e humbën Europën për herë të tretë. Ashtu si bashkëshorti i saj, edhe znj. Rama duket se ia lë fajin Francës dhe Gjermanisë për mos çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.


Për të ilustruar mendimin e saj, znj. Rama sjell në vemendje dy citime të Ismail Kadaresë, bërë në vitin 1996.


“Shqiptarët, e kanë humbur dy herë Evropën: në shekullin XV dhe nën sundimin komunist. Sot, pas përmbysjes së komunizmit, shqiptarët jetojnë prapë në  ankthin e humbjes së tretë të Evropës. Ju që jetoni në zemër të saj, nuk mund ta kuptoni se ç’është ky ankth. #kadare #1996”.


“Kur ju dëgjoni emrin “shqiptar” ndoshta padashur, gjëja e parë që iu vjen ndër mend është imazhi tronditës i mijëra njerëzve që kacavirren me litarë në anije. Të jeni të sigurt se për ata njerëz, ato anije ishin Evropa. #kadare #1996”Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas