Aktualitet

Lirohet “Gjenerali”, lë qelinë personi që vrau Naim Zyberin
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:09 - 18/02/19 |
mapo.al

Gert Gjinarari, i njohur ndryshe me nofkën “Gjenerali” është liruar nga qelia.  45-vjeçari është lënë i lirë pas vendimit të Gjykatës Korçë, që pranoi gjykimin e shkurtuar dhe e dënoi me 25 vite burg Gert Gjinerarin. Burime të Gazetës Mapo bëjnë me dije se “Gjenerali” ka dalë nga burgu mbrëmjen e së shtunës. Ai vuante dënimin në burgun e Drenovës dhe pas vendimit rë Gjykatës Korçë, është lënë i lirë.


Gert Gjinarari ishte dënuar me burgim të përjetshëm, për vrasjen e të “fortit” të  Tiranës, Naim Zyberit, në vitin 1997 në Itali, por vendimi u ndryshua nga Gjykata e Korçës, njësoj siç ndodhi edhe me rastin e Dritan Dajtit. 45-vjeçari u la në shërbim prove.


Në vendim theksohet që Gjinarari gjatë kohës së provës nuk duhet të shoqërohet me persona të dënuar, dhe as mos të mbajë me vete asnjë lloj arme.Në vendimin e Gjykatës së Korçës thuhej se Gjinarari është plotësisht i rehabilituar dhe i gatshëm për tu riintegruar në shoqëri, duke argumentuar se një nga arsyet e dhënies së lirisë me kusht është edhe sjella e mirë që i dënuari ka pasur në burg. “I dënuari paraqitet me normalizim të plotë të marrëdhënieve me trashëgimtarët e viktimave nga vepra penale”, thuhet në vendim e Gjykatës së Korçës.


Lexo edhe:


Lirimi nga burgu i “Gerd Gjeneralit”, si u vra në Itali i “forti” i Tiranës Naim Zyberi


Etiketa: , , , , ,

Pas