Kryesore

‘Listat e hapura, alibi e Ramës’/ Bylykbashi: Presim të reflektojë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:42 - 24/07/20 |
mapo.al

Këshilli Politik është mbledhur sërish sot ku prej më shumë se dy orësh palët politike kanë diskututar për hapjen e listave në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.


Para nisjes së takimit opozita e bashkuar ka marrë vendimin që të mbështesë hapjen e listave 100%, por të mos preken koalicionet dhe formula e shpërndarjes së mandateve.


Mësohet se në mbledhjen e Këshillit Politik, mazhoranca nuk ka mbështetur nismën për hapjen e 100% të listave. Përfaqësuesi i PS në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri është shprehur se PD dhe LSI duhet të gjejnë 28 deputetë që ta propozojnë në Kuvend si nismë ligjore.Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik, përfaqsuesja e Opozitës Parlamentare Rudina Hajdari ka deklaruar se tashmë të tre palët politike duan lista të hapura dhe ky është një fakt tepër pozitiv, rezultatet e së cilës do të shihen në vijim.
Ndërsa përfaqësuesi i mazhorancës, Damian Gjiknuri theksoi se nuk janë gjetur modele të vendeve të tjera për propozimet e Partisë Demokratike dhe sipas tij është i vështirë implementimi në Kodin Zgjedhor.Sipas tij, hapja e listave është proces i vështirë dhe 6 ditë nuk mjaftojnë për të kryer të gjithë procedurat për hapjen e tyre. Kjo do kërkojë kohë përtej 30 korrikut, kur do të miratohen në Kuvend ndryshimet kushtetuese.

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik pas 2 orësh, Oerd Bylybashi dhe Petrit Vasili u shprehën se nëse listat duhet të hapen, hapja duhet të jetë 100% por koalicionet dhe shpërndarja e mandateve nuk duhet të ndryshojnë.

“Opozita e bashkuar bëri prezent në Këshillin Politik qëndrimin e saj të qartë. Nëse do shkohet drejt hapjes së listave ato duhen hapur 100 % me kushtin që formula e koalicioneve dhe formula e ndarjeve të mandateve të mos ndryshojë.

Është fare e qartë për shqiptarët se Edi Rama hapjen e listave e ka alibi. Është një farsë dhe një justifikim për Edi Ramën në funksion të qëllimit për të ndryshuar rregullat e garës.

Përfaqësuesi i mazhorancës refuzoi gjithë kohës propozimin tonë edhe pse ne i dhamë modelet e vendeve të tjera siç janë Belgjika, Danimarka, Italia, Letonia të cilat e kanë përdorur prej 17 vjetësh. E gjithë kjo përpjekje është për të vrarë mundësinë e partive politike për të garuar në liri të plotë.

Ne presim nga mazhoranca të reflektojë, kjo është një çështje e Këshillit Politik, dhe si e tillë duhet diskutuar në Këshillin politik. Çdo lloj përpjekje e mazhorancës është e kotë në sytë e shqiptarëve”, tha Bylykbashi.

LEXO EDHE: 

‘Ka sfida të mëdha’/ Gjiknuri: Ndryshimet Kushtetuese mundësojnë hapjen e listave 100 %

1


Etiketa: , ,

Pas