Aktualitet

Dita e Europës, Soreca: 230 milionë euro për shëndetësinë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:02 - 09/05/20 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama dhe Ambasadori i BE-së Luigi Soreca kanë dalë në një deklaratë për media, në kuadër të Ditës së Europës.


Luigi Soreca tha se BE është në krah të Shqipërisë dhe do të mbështesë në më shumë investime.


“Po punojmë për projektin për rindërtimin e shkollave. Ne besojmë që arsimi është një shtysë për zhvillim,  100 milion euro do të përdoren për të rinovuar disa nga vendet më rëndësishme të shkatërruara nga tërmeti. 230 milion euro janë përcaktuar për shëndetësisë dhe me rastin e koronavirusit janë sjellë pajisje për spitalet. 45 milion euro të tjera do të jenë të gatshme në korrik, për pjesën sociale. Koronavirusi ka treguar një solidaritet shumë të madh. Shqipëria ka treguar solidaritet për vendet anëtare të BE. BE është donatori më i madh”, u shpreh Soreca. 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas