Bota

Lopët pikturohen si zebra, zbuloni arsyen (FOTO)

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 11:33 - 09/10/19 |
mapo.al

Disa studiues japonezë vendosën që të lyenin lopët e zeza me vija të bardha si zebra, për të parë sesi ndikon kjo te mizat.

Nga studimi u konstatua se lopët me vija të bardha kishin prani më të ulët të mizave dhe pickimeve prej tyre sesa lopët e zeza.

“Në lopët e lyera me vija të bardha si zebra incidenca e kafshimit të mizave është 50 përqind krahasuar me lopët e zeza. Përveç kësaj, edhe numri i mizave që ulen mbi to është më i vogël”, thanë studiuesit.


Etiketa: , ,

Pas