Aktualitet

“Los Blancos”/ Jepet masa e sigurisë për të arrestuarin e kartelit shqiptar të kokainës
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:39 - 19/09/20 |
mapo.al

Gjykata e Tiranës ka lënë në arrest me burg me afat 40 ditë për Gentian Manaj, të arrestuar në Tiranë për llogari të operacionit “Los Blancos”.


Gjatë operacionit ndërkombëtar u arrestuan 30 persona, duke shkatërruar kartelin më të madh shqipfolës në trafikun e kokainës nga Amerika Latine në drejtim të Europës.


Gjatë operacionit janë arrestuar 5 persona në Shqipëri, 5 shtetas shqiptar jashtë vendi. Ndalimi i Manaj u bë për llogari të autoriteteve italine me qëllim ekstradimin.Vendimi i togave të zeza është dhënë me afat për shkak se pritet të mbërrijnë nga italia fashikujt e dosjes, ndërsa me pas gjykata do vendose nëse do ekstradohet drejt italisë apo jo.


Elvis Jaupaj dhe Jorin Llambro, të akuzuar si pjesë e grupit të strukturuar kriminal në trafikimin e kokainës, kanë dalë gjjthashdu dje para togave të zeza në Gjykatën e Shkallës së Parë në Vlorë.


Gjykata ka vendosur edhe për ta burg me afat 40 ditë deri në mbërritjen e të gjithë fashikujve të hetimit mbi të cilat bazohet akuza nga Europolis dhe Eurojust.

Hetimet e operacionit të nisura më 2015 kanë zgjatur rreth 5 vite e kanë cuar në shaktërrimin e një kartele droge trafikantësh shqiptarë të quajtur “Kompania Bello”, të cilët trafikonin sasi të mëdha kokainë nga Amerika Latine e furnzinonin grupe të fuqishme narkotrafikantësh në Europë.


Etiketa: , , , ,

Pas