Politika

LSI akuzon: Garda e Republikës ka përdorur Lëndë Helmuese Luftarake


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:05 - 16/02/19 |
mapo.al

Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar nëpërmjet një deklarate zyrtare, të lëshuar për mediat, ku ka komentuar përshkallëzimin e protestës së opozitës së bashkuar. Edhe në reagimin e partisë së dytë më të madhe opozitare, theksohet se faji është i Policisë së Shtetit, që provokoi përshkallëzimin në akte dhune të protestës. LSI thekson në deklaratë se Policia nuk kontaktoi për asnjë moment me organizatorët e protestës, duke shkelur tërësisht ligjin.


Deklarata e plotë:


Me shqetësim të madh ndajmë me ju sjelljen e patolerueshme dhe antidemokratike të qeverisë shqiptare gjatë protestës së sotme të qytetarëve. Opozita ka komunikuar zyrtarisht me Ministrinë e Brendshme për të gjitha elementet e organizimit të protestës. Megjithatë, qeveria provokoi qytetaret në protestë duke larguar kordonin e Policisë që ndante Kryeministrinë me protestuesit.Policia e Shtetit nuk ka komunikuar në asnjë moment apo për asnjë çështje me organizatoret e protestës, duke vepruar në kundërshtim të plotë me ligjin. Gjithashtu, Policia e Shtetit dhe Garda e Republikës kane përdorur Lënde Helmuese Luftarake dhe gaz lotsjellës mbi protestuesit, duke shkaktuar dëme shumë të rënda në rrugët e frymëmarrjes të qytetarëve dhe ka përkeqësuar shëndetin e qytetarëve me probleme kardiake.Lexo edhe :  Bojkoti i PD, LSI: Kërkuam që përbërja e komisioneve të bëhej seancën tjetër

 Kjo sjellje provokative e Policisë se Shtetit dhe e Gardës së Republikës ka qenë në kundërshtim me dëshirën e opozitës për një protestë paqësore dhe theksojmë se kjo proteste ka nisur paqësore dhe vazhdon të jetë e tillë në sytë e qytetarëve. Veprimet e qeverise provuan edhe një herë rrugën anti demokratike të qeverisë dhe te Kryeministrit Edi Rama. Ju sigurojmë se LSI dhe Opozita po përpiqet të bëjë të pamundurën për ti mbajtur protestuesit të qetë dhe nën kontroll, pavarësisht se provokimet e strukturave qeveritare të nisura prej disa ditësh tashme, vazhdojnë  ende të cënojne të drejtën e qytetareve për të protestuar për një ndryshim pozitiv.

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas