Aktualitet

LSI-Bashës: Mos tradhto kauzën opozitare për interesa personale


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:22 - 14/09/21 |
mapo.al

LSI nuk ka i ka kërkuar asnjë ndihmë Partisë Demokratike për të krijuar grupin e saj parlamentar. Kështu u shpreh në Report TV Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari teksa u pyet mbi këtë çështje.


Braimllari po ashtu tha se LSI nuk ka kërkuar nga PD dhe kryetari i saj dhe para 25 prillit asnjë ndarje pushteti apo përgjegjësi ministrore.


Megjithatë, për Sekretarin e Përgjithshëm të LSI, qëndrimi i kësaj force politike do të jetë në opozitë, si zëri dhe mbrojtësja e interesit të qytetarëve.“LSI, kryetarit të PD nuk i ka kërkuar ndihmë për asnjë deputet dhe ju theksoj më përgjegjësi të madhe që edhe para 25 prillit nuk ka kërkuar ndarje pushteti apo përgjegjësi ministrore. Të vetmën gjë që ne i kemi kërkuar është që të mos tradhtohen interesat e opozitës për interesa përsonale apo interesa të Edi Ramës. Kjo ka qenë e gjitha në raport me çfarë ka ndodhur përpara 25 prilit. Dhe kjo mendoj që është një kërkesë parimore.” – u shpreh Braimllari.Ju po aludoni për një bashkëpunim të zotit basha me kryeministrin Edi Rama?
Është koha që do e tregojë këtë gjë. Ne kemi hyrë në sesionin e ri parlamentar dhe është koha që do ta tregojë. LSI është koherente në qëndrimet e saj që prej themelimit. Nuk ka një kërkesë të LSI për grup parlamentar. Qëndrimin e kemi bërë të qartë, do të jemi forcë opozitare. Për në nuk kanë rëndësi burokracitë e parlamentit, por ka rëndësi që 4 përfaqësuesit e LSI janë një zë i fortë i mbrojtjes së interësit të qytetarëve, i qëndrimit parimor në respekt të frymës së qytetarëv në opozitë. Vota popullore që ka marrë LSI në kushte presioni dhe terrori nuk reflektojnë 4 mandate. LSI ka vendosur që të qëndrojë në opozitë parimore, kjo që prej 2017. Vendimmarrjet tona në opozitë kanë qenë vendimmarrje në disa raste u bënë për të ruajtur frymën opozitare që të mos ishte LSI ajo parti që prishte frymën dalë dhe nga vetja e saj. Dhe kërkesa e vetme, drejtuar kryetarit të PD, ka qenë shumë e thjeshtë, të mos tradhëtohet kauza dhe interesi opozitës për interes personale dhe interes të Edi Ramës.”-tha Braimllari në Report Tv.

Lexo edhe :  LSI pa grup parlamentar, Mehmetaj: Nuk i kemi kërkuar deputetë PD-së


13


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas