Aktualitet

LSI Durrës: Largimi i “Rilindjes” ndal largimin e rinisë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:05 - 21/01/21 |
mapo.al

Përmes një statusi në faqen zyrtare të selisë së partisë Lëvizja Socialiste për Integrim Durrës, anëtari i kryesisë, Klevi Elezi ka reaguar për çështjen e ikjes së të rinjve.Elezi bën me dije së përmes raporteve del që vendi ynë është i gjashti për emigrim dhe se e vetmja zgjidhje për të mbajtur rininë, është largimi i “Rilindjes”.


“Stoku i lejeve të qëndrimit në Gjermani në vitin 2019 arriti në 42 mijë e 600 mijë persona nga rreth 24 mijë leje që ishin në vitin 2017. Në vitin 2011 në Gjermani ishin dhënë vetëm 8152 leje qëndrimi për shqiptarët”, shprehet Elezi.
Statusi i plotë:Largimi i “Rilindjes” ndal largimin e rinisë.


Bilanci shpopullues i “Rilindjes” sipas Eurostat:

Shqipëria e para në botë për numrin e azilkërkuesve në vendet e BE-së.

Lemë pas vende në konflikt lufte si Siria, Afganistani dhe Iraku.

Shqipëria zë vendin e 6-të në botë për emigracion.

Stoku i lejeve të qëndrimit në Gjermani në vitin 2019 arriti në 42 mijë e 600 mijë persona nga rreth 24 mijë leje që ishin në vitin 2017. Në vitin 2011 në Gjermani ishin dhënë vetëm 8152 leje qëndrimi për shqiptarët.

Lexo edhe :  Kryemadhi te Njësia 4: Veliaj 10-fishoi taksat, Tirana pa infrastrukturë

Lejet në rritje u nxiten nga trendi i ri i azilit për arsye ekonomike pas vitit 2015.

Në vitin 2016 rreth 67 mijë shqiptare u regjistruan si azilkërkues në BE shumica e të cilëve ishin në Gjermani.

400 mijë shqiptarë u larguan në total nga vendi vetëm gjatë qeverisjes së “Rilindjes.”

Pjesa më e madhe prej tyre janë të rinj.

Largimi i “Rilindjes” ndal largimin e rinisë.

Ndaj më 25 prill e gjithë rinia e Durrësit, rinia shqiptare të largojë  “Rilindjen” autoren e largimit të tyre dhe vrasësen e shpresës së tyre.

Klevi Elezi

Shkenca Politike

Anëtar i Kryesisë së LSI Durrës

#DurresiShtepiaJuaj

#LSI

 

Largimi i “Rilindjes” ndal largimin e rinisë.

Bilanci shpopullues i “Rilindjes” sipas Eurostat:

⭕️ Shqipëria e para në…

Posted by Lëvizja Socialiste për Integrim -Durrës on Thursday, January 21, 2021

 

2


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas