Kryesore

Luarasi: Protestat prodhojnë ndryshime, por jo pushtet në tavolinë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:25 - 16/03/19 |
mapo.al

Flet për gazetën Mapo pedagogia dhe analistja e njohur, Iris Luarasi


Zonja Luarasi, situata politike në Shqipëri duket e ngërthyer në ngërç. Robert Hand, njohës i mirë i çështjeve të rajonit, deklaroi nga Uashingtoni ‘se e gjithë ideja e politikës është që të duket se të gjitha palët fitojnë dhe jo që një palë të humbë gjithçka’. Sipas tij, ‘ky është problemi që kemi tani’. A mund të kemi një zgjidhje të tillë dhe cili mund të jetë skenari?


Politika, sipas meje, është e ngritur mbi negocimin dhe për sa kohë që quhet e tillë duhet të funksionojë në këtë mënyrë. Përgjithësisht praktika tregon se në rastin që dy palë ulen për të negociuar, ka një pritshmëri që ato janë mentalisht të përgatitura për një proces ku japin e marrin. Ministri gjerman i shtetit Michael Roth pak ditë më parë deklaroi se dialogu duket shumë i vështirë dhe këtu i referohej veçanërisht opozitës dhe asaj që ai e quante papërgjegjshmëri politike nga ana e saj në dorëzimin e mandateve. Çdo krizë politike në Shqipëri ka treguar se palët duhet të ulen e të dialogojnë, ndryshe do përballemi me konflikte nga të cilat një gjë është e qartë që populli qoftë majtas, djathtas apo i qendrës duket se nuk ka fituar asnjëherë.


Çfarë mund të sjellë protesta e radhës, kur dihet se është e vështirë që protestat të prodhojnë ndryshime të mëdha siç kërkon opozita? A mund të presim diçka ndryshe këtë herë? Çfarë do i këshillonit opozitës?


Protesta e një muaji më parë (16 shkurtit) u trumbetua se do ishte protesta më qëndrestare e parë ndonjëherë në Shqipëri nga opozita. Liderët e saj iu krijuan bindjen pasuesve të tyre se pas kësaj proteste Edi Rama largohej nga drejtimi i qeverisë dhe vendi shkonte shumë shpejt në zgjedhje të parakohshme. Madje zërave të liderëve të opozitës iu bashkëngjitën edhe thirrjet për dhunë nga studio televizive. Ajo që pamë përveç pjesëmarrjes masive dhe dhunës nuk kishte asgjë qëndrestare dhe të paparë ndonjëherë në historinë e protestave në Shqipëri. Unë mendoj se protestat prodhojnë ndryshime, por jo pushtet në tavolinë. Ato i bëjnë mirë Shqipërisë dhe qeverisë dhe protesta e 16 shkurtit përveç akteve vandale për të sulmuar institucionin e kryeministrisë, në shumicën e saj kishte njerëz civilë që protestonin kundër vjedhjes së votave dhe korrupsionit. Por përveç protestave, duhet dialog. Nëse do vazhdojmë me praktikat që i dua të gjitha ose nuk i dua fare, sigurisht që do kemi një stinë të gjatë protestash pa rezultat. Këshilla ime për opozitën do ishte një mea culpa publike për zgjedhjet e vjedhura nga ajo vetë, nëse duan t’ju tregojnë njerëzve se vërtet e kanë sinqerisht kërkesën për zgjedhje të lira dhe të ndershme, ndryshe kjo histori që “hajduti thërret kapeni hajdutin” bëhet jo vetëm e pakuptimtë dhe amorale, por edhe qesharake.


Opozita pretendon se të gjitha opsionet e zgjidhjes do përplasen te pamundësia e mbajtjes së zgjedhjeve të lira dhe të ndershme me kryeministër Edi Ramën. A qëndron ky argument dhe si mund të trajtohet problemi i zgjedhjeve në Shqipëri?

Nuk besoj se ka ndonjë shqiptar që nuk e ka dëgjuar pas çdo zgjedhje refrenin e përhershëm që zgjedhjet janë vjedhur. Po të ishte kjo një histori e re, do isha dakord që kjo do ishte zgjidhja e vetme. Por kjo jo vetëm që nuk është e re, por është aq shumë e përsëritur, sa po krijon problemin që ta konsiderojmë edhe si normalitet. Përpara se të shkonte në vendimin ekstrem të lënies së mandateve, opozita duhej të ezauronte të gjitha hapësirat ligjore që ofron ligji dhe vetëm nëse kjo nuk do sillte asnjë ndryshim, atëherë ndoshta mund të shkonte në këtë vendim “in extremis”. Por, pa ezauruar hapat ligjorë, ligjvënësit e opozitës treguan se nuk kanë besim te ligjet që kanë miratuar vetë dhe me dakordësi. Supozimi se ata e dinë se si do shkonte procesi, pa e filluar procesin, nuk të çon askund dhe nuk është argument. Në praktikën legjislative asnjë supozim nuk është fakt e, nëse do ju kishin shkuar deri në fund proceseve ligjore, kjo do i kishte dhënë shumë më tepër fakte dhe argumenta opozitës se ata kishin të drejtë në supozimin e tyre fillestar. Sot ata nuk e kanë mundësinë ta vërtetojnë një supozim të tillë. Nga ana tjetër, nuk mendoj se hapat negociues duhet të merren vetëm nga opozita. Qeveria nga njëra anë dhe prokuroria nga ana tjetër duhet të tregojnë me aksione dhe veprime konkrete që janë të angazhuara në zbardhjen e procesit të zgjedhjeve të vjedhura dhe duke çuar fajtorët në procese gjyqësore duke bërë një hap konkret përpara në historinë e kësaj gangrene që vazhdon prej pothuaj 30 vitesh në Shqipëri.

Personalisht mendoj se ka ardhur koha që të marrë fund çifligarizmi i kryetarëve të partisë ku kryetari ose kryetarja vendos se kush është deputeti i listës. Proporcionali kombëtar është baras me fiktivitetin e zgjedhjeve në Shqipëri e ka ardhur koha që ky sistem të ndryshojë.


Etiketa: , , , ,

Pas