Kryesore

Lubonja: Vijën e kuqe opozita duhet ta tregojë në praktikë. Duhet aksion radikal

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:58 - 04/09/18 |
mapo.al

Analisti Fatos Lubonja dha mendimin e tij lidhur me sezonin e ri politik në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News24.


Sipas Lubonjës kjo qeveri ndalet vetëm me radikalizëm, kur vjen puna për çështje si ajo e Teatrit.Me kapjen e institucioneve dhe banda mbrapa, Lubonja thotë se veprimet radikale si varianti “Kukësi” janë e vetmja zgjidhje kundrejt vendimeve të Ramës.


“Hipoteza më optimiste do të ishte që Ruçi,ka kuptuar që Rilindasit kanë shkuar shumë larg në paturpësinë për të shkelur ligjet, që dëmton kështu të gjithë mazhorancën dhe kërkon me aq sa ka në fuqi, të frenojë.

Por nga ana tjetër mund të shohim demagogjinë e zakonshme kur qeveria bën thirrje për dialog, duke i thënë opozitës se je e mirëpritur. Janë dy versione. I dyti është më i besueshëm se i pari.

Kemi shumë çështje me rëndësi, por mos harrojmë krimin e përhapur në të gjithë vendin,” tha Lubonja.

 

Pjesë nga biseda

Si e parashikoni vijimësinë, opozita ka thënë se nëse shkeljet vija e kuqe do të ketë revolta popullore?

Kjo mazhorancë me një kryeministër si Edi Rama ka treguar se nuk gjen rrugë tjetër për të ndryshuar mendim, përveç presionet si varianti Kukësi apo presion i fortë nga ndërkombëtarët. Tani ka kapur institucionet, ka dhe bandat mbrapa. Problemi është sa i ka opozita këto deklarata serioze. Duhet aksion radikal nga opozita. Legjitimitetin opozita e fiton nga zullumet e qeverisë. Është problem i madh se vendi nuk nxjerr forca të shëndosha

Miratimi i ligjit të Teatrit ka sjellë debate dhe opozita ka thënë se  do ketë dhe kaos?

Mekanizimi është ta lësh në minorancë qeverinë, dhe t’i marrësh deputetët që nuk ndajnë më mendimin për këtë lloj qeverisjeje. Deri tani duket se deputetët janë të kapur. Megjithatë situatat ndryshojnë, duket se ka shenja pakënaqësie në rritje në çdo gjë, Rama duket që ka futur ujë, edhe në kuptimin ndërkombëtar. Nuk e di për ato që thotë Kryemadhi, që ka deputet që janë kundër qeverisjes, por dihet se po vazhdoj kjo rrugë, do vij dita që Ramës do i ikin deputet nga treni.

A do jetë ligji i Teatrit nisja për këtë gjë?

Teatri është një pretekst, por kriza është më e thellë. Mos të harrojmë se jemi në një krizë dhe ekonomike.


Etiketa: , , ,

Pas