Bota

Lufta I Botërore/ Gjenden mbetjet e 100 ushtarëve në një fushë belge

               Publikuar në : 16:56 - 06/10/19 |
mapo.al

Këtë javë, më shumë se 80 ushtarë që kanë shërbyer gjatë Luftës së Madhe, më në fund do t’i bashkohen ushtarëve të tjerë, afër vendit ku kanë rënë në frontin e Perëndimit. Këto varre, përfshirë ato të 13 ushtarëve britanikë që janë vrarë më shumë se 1 shekull më parë, janë rezultat i një prej zbulimeve më të jashtëzakonshme arkeologjike të kohës moderne.

Është një projekt që ka dhënë atë që arkeologu kryesor e quan “Pompei i Luftës së Parë Botërore”; një pamje e paparë e jetës në vijën e parë të frontit nga 1914-1918.


<
>
burri revolver kutia e ujit shishja mbetjet fisheke

Në fakt, kjo gjetje historike e pasur me shumë vlera, do të kishte humbur përgjithmonë nëse nuk do të ishte për një arkeolog të apasionuar belg dhe mbështetësit e tij, të cilët organizuan një projekt unik të mbledhjes së njerëzve për të mbledhur paratë e nevojshme për të kryer gërmimet në një fushë në Belgjikë. Fusha ishte pak më e madhe se dy fusha futbolli.

Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas