Aktualitet

Lufta në kufi, Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një avion të saj
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:48 - 29/09/20 |
mapo.al

Prej disa ditësh konflikti i armatosur kufitar mes Armenisë dhe Azebajxhanit ka rritur frikën për shpërthimin e një lufte të vërtetë mes dy vendeve.


Të martën autoritetet armene akuzuan Turqinë se është përfshirë direkt në konfliktin për rajonin e Nagorno-Karabakh duke rrëzuar një prej avionëve të saj ushtarak.


Ministria e Jashtme deklaroi se sulmi ndodhi brenda hapësirës ajrore armene dhe si pasojë e tij humbi jetën piloti i avionit luftarak sovjetik Su-15.


Turqia, e cila mbështet Azerbajxhanin në lidhje më këtë konflikt, i mohon akuzat.


Deri tani në 3 ditë luftime për rajonin e kontestuar malor kanë humbur jetën 100 persona, përfshirë këtu dhe civilë.


Zona njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por që drejtohet nga armenët që nga lufta e viteve 1988-1994 mes dy ish republikave sovjetike.


Etiketa: , , ,

Pas