Sport

Luiza Gega fiton medalje bronzi në ‘Lojërat Olimpike Botërore 2019’

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:28 - 22/10/19 |
mapo.al

Atletja shqiptare Luiza Gega ka arritur që të dalë e treta në garën 3000 metra me pengesa, duke marrë medalje bronzi, në ‘Lojërat Olimpike Ushtarake Botërore 2019’ në Wuhan të Kinës. Në vendin e dytë u rendit sllovenia Mismas Marusa, ndërsa medalja e artë shkoi për Katarin që u përfaqësua nga Yavi Winfred.Lojërat e 7-ta Ushtarake Botërore, u hapën më 19 tetor nga Presidenti kinez Xi Jinping në qytetin kinez Wuhan. Xi shprehu shpresën se fuqia e sportit do të ishte një urë komunikimi midis kulturave të ndryshme dhe t’i bashkonte popujt në paqe.Gjatë 10 ditëve, 9308 atletë ushtarakë nga 109 shtete anëtare të CISM do të garojnë në 27 disiplina në një rekord me 329 ngjarje sportive.
Etiketa: , , ,

Pas