Aktualitet

Lumi Vjosa merret në mbrojtje, tani në listën e monumenteve natyrore


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:05 - 17/03/21 |
mapo.al

Pas protestave dhe reagimeve të cilat kapërcyen edhe kufijtë e Shqipërisë, Këshilli Kombëtar i Territorit ka shpallur Lumin Vjosa Park Natyror.


Në vendim thuhet se ky lumë shpallet zonë e mbrojtur në të gjithë vijën e tij, deri në grykëderdhje.


Për të dalë në këtë konkluzion, janë kryer mbi 44 dëgjesa publike, në secilën zonë të mbrojtur, ku u mor mendimi i grupeve të interesit si dhe specialistëve.Në mbrojtje janë vendosur dhe Parku i Alpeve, Syri i Kaltër, Porto Palermo, Mali i Munellës, Lugina e Sharrës dhe Urëza.Vendimi për vjosën ka ardhur vetëm dy ditë pas reagimit të rradhë së aktorit Leonardo Di Caprio që u shpreh hapur kundër ndërtimit të hidrocentraleve në Lumin Vjosa.1


Etiketa:

Pas