Aktualitet

Makina të shkatërruara, njerëz të plagosur, çfarë ndodhi në Kabul
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:34 - 05/09/19 |
mapo.al

Një shpërthim makinë-bombë nga talebanët në qendër të Kabulit vrau të paktën 10 civilë dhe dy ushtarë të NATO-s të enjten (5 shtator), duke shkatërruar makina dhe dyqane në një zonë afër selisë së forcës ushtarake ndërkombëtare të Afganistanit dhe ambasadës amerikane.

Talebanët morën përgjegjësi për sulmin.

“Të paktën 10 civilë janë vrarë dhe 42 të plagosur u dërguan në spitale,” tha Nasrat Rahimi, një zëdhënës i ministrisë së brendshme. Misioni i Mbështetjes së Qëndrueshme të drejtuar nga NATO tha në një deklaratë se një ushtar rumun dhe një amerikan, anëtarë të NATO-s u vranë në kryeqytetin afgan.
Etiketa: , , ,

Pas