Teknologji

Makinat e autopilotuara/ Elon Musk: Tesla do jetë në gjëndje ti vejë në funksion në fund të vitit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:41 - 09/07/20 |
mapo.al

Elon Musk thotë se teknologjia e plotë e vetë-drejtimit Tesla është ‘shumë afër’


Tesla do të jetë në gjendje të bëjë automjetet e saj plotësisht autonome deri në fund të këtij viti, ka thënë themeluesi i saj Elon Musk.


Edhe tani ishim “shumë afër” për të arritur kërkesat themelore të kësaj autonomie që quhet “niveli-pesë”, i cili nuk kërkon asnjë hyrje të shoferit, shtoi Musk.


Autopilot aktual, i nivelit të dytë Tesla kërkon që shoferi të mbetet vigjilent dhe i gatshëm për të vepruar, me duar në timon. Por një azhurnim i softuerit në të ardhmen mund të aktivizojë nivelin e pestë të autonomisë në vetura, pa ndonjë pajisje të re, tha ai.


“Lëmshi i madh i problemeve”

Duke folur përmes videos, Z. Musk i tha Konferencës Botërore të Inteligjencës Artificiale në Shanghai: Jam jashtëzakonisht i bindur që niveli i pestë, ose në thelb autonomia e plotë, do të ndodhë dhe unë mendoj se do të ndodhë shumë shpejt.

“Ndjehem sikur jemi vërtetë shumë afër. Unë jam i sigurt se do të kemi funksionalitetin themelor për autonominë e nivelit të pestë të plotë këtë vit. Nuk kanë mbetur asnjë sfidë themelore. Ka shumë probleme të vogla. Më pas ekziston sfida për të zgjidhur të gjitha këto probleme të vogla dhe për të bashkuar të gjithë sistemin.”

“Testimi në botën reale ishte i nevojshëm për të zbuluar se çfarë do të ishte një “lëmsh i madh” i problemeve”, shtoi ai.

“Pretendim i guximshëm”

Analisti i IHS Markit, Tim Urquhart tha se niveli pesë i makinës autonome ishte “grali i shenjtë” i industrisë.

“Është një pretendim tipik i guximshëm nga Z. Musk,” tha ai.

“Edhe nëse Tesla mund ta përdorë me besueshmëri teknologjinë në një mjedis prodhimi, mjedisi rregullator në të gjitha tregjet kryesore është shumë larg për të lejuar automjete plotësisht autonome në rrugë.”

Disa përdorues të makinave Tesla ishin duke keqpërdorur teknologjinë aktuale , tha Urquhart.

“Unë gjithmonë kam kam parë pak me dyshim sistemin e tanishëm Tesla,” tha ai.

“Fakti që quhet Autopilot, kur është vetëm një sistem i nivelit të dy, mendoj se është problematike”.

“Nuk ka shtesa themelore me nivelin e pestë, ai duhet të jetë absolutisht i papërshkueshëm nga plumbi, totalisht i testuar, dhe provuar në mjedise të botës reale në të çdo lloji”.//BBC//

Përshtati: Mapo.al


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas