Aktualitet

Manastirliu: 192 mijë qytetarë të vaksinuar me dy dozat e vaksinës antiCovid


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:53 - 14/05/21 |
mapo.al

Deri më tani në vendin tonë janë 192 mijë qytetarë që kanë marrë të dyja dozat e vaksinës kundër COVID. Lajmin e ka bërë me dije ministrja e Shëndetësisë me anë të një statusi në rrjetet sociale.


Që prej fillimit të fushatës së vaksinimit në Shqipëri janë kryer 638,338 vaksinime në total.


“Me punën fantastike që po bëjnë vaksinatoret tona në të gjithë vendin, ia kemi dalë të kryejmë 638,338 vaksinimeve, prej të cilave 192 mijë qytetarë i kanë bërë të dy dozat e vaksinës dhe janë sot shumë më të mbrojtur nga covid19”, shkruan ministrja.

Vaksinimi në Shqipëri ka nisur që prej javëve të para të Janarit sipas grupeve të riskut, me vaksinat Pfizer, AstraZeneca, Sinovac dhe Sputnik V.

Lexo edhe :  The Lancet kundër dozës së tretë: S’ka nevojë, vaksinat aktuale shumë efektive


1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas