Kryesore

MAPO LETRARE/ Librat e vitit: Ja renditja e 130 titujve në garë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:39 - 29/12/18 |
mapo.al

Vepra e fundit e shkrimtarit Ismail Kadare, “Kur sunduesit grinden”, e cila erdhi për lexuesin në Panairin e Librit, është renditur ndër librat më të mirë të vitit 2018. Instituti Europian Pashko ka bërë publike listën e 10 librave më të mirë të vitit sipas një anketë ku morën pjesë rreth 100 personalitete nga fusha e kulturës dhe e medias.


Interesant ishte fakti se në garë u përfshinë 130 tituj.


Ja renditja e plotë: 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare- 54 vota
 2. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli-40
 3. Gurët e vetmisë, Tom Kuka-32
 4. Pusi, Kim Mehmeti-30
 5. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli-27
 6. Vila me tri porta, Vera Bekteshi-22
 7. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani-22
 8. Tutori, Mimoza Ahmeti-20
 9. Roja i dritës (poezi), Flutura Açka-20
 10. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi-19
 11. Djalli komik, Zija Çela-14
 12. Pëllumbat i vrasin natën, Virion Graçi-13
 13. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku-13
 14. 100 lirikat, Frederik Rreshpja-13
 15. Ciklopi, Brajan Sukaj-12
 16. Jetë paralele, Maks Velo-11
 17. Dashuritë e virgjëreshës Madalenë, Ridvan Dibra-11
 18. Hakmarrja e Kazanovës, Mira Meksi-10
 19. Kërcim në bosh, Timo Flloko-10
 20. Kulla e Sahatit, Ardian Vehbiu-10
 21. Prishtina, Mehmet Kraja-10
 22. Fabula rasa, Agron Tufa-9
 23. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli-9
 24. Negative space, Luljeta Lleshanaku-9
 25. Sonatë për gruan e një tjetri, Henrik S. G.-9
 26. Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli-8
 27. Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe, Kolec Topalli-8
 28. Fqinjësi e trazuar, Bashkim Zeneli-6
 29. Vepra e plotë, Mit’hat Frashëri-6
 30. Psikologji shqiptare, Ylli Pango-6
 31. Përkthyesi, Maks Velo-6
 32. Secili çmendet sipas mënyrës së vet, Stefan Çapaliku-6
 33. Rrënimi (roman), Leonard Veizi-5
 34. Ditët e lakuriqëve të natës, Namik Dokle-5
 35. Poema arbëreshe, Zef Skiro di Maxho-5
 36. Provocateur, Mustafa Nano-5
 37. Gjithçka rreth asgjësë, Flogerta Krypi-4
 38. Shënimet e krimbit Smolinsi, Azem Deliu-4
 39. Ati, Ardian Kyçyku-4
 40. Ajo e errëta, Enkelejd Lamaj-4
 41. Po shkruej për vedi e për Shkodrën, Simon Rrota-4
 42. Të rritesh nga dashuria, Visar Zhiti-4
 43. Njerëzit vdesin të premten, Artan Fuga-3
 44. Antipoezi, Gazmend Krasniqi-3
 45. Laboratori i ëndrrës, Moikom Zeqo-3
 46. Shqiptime të rralluara, Arben Dedja-3
 47. Në katin e tretë nuk troket askush, Kliton Nesturi-3
 48. Ameba, Rigel Rizaj-3
 49. Vetëm për ty, Iva Nikolli-3
 50. Marrja e gjakut, Andreas Dushi-3
 51. Skënderbeu, një histori politike, Aurel Plasari-3
 52. Memento mori, Alket Cani-3
 53. Letra grues seme të vdekun, Gjovalin Gjadri-3
 54. Trilogjia e Shkodrës, Gazmend Krasniqi-2
 55. Vepra e plotë, Lumo Skëndo-2
 56. Demokratura shqiptare, Eugjen Merlika-2
 57. Josifopedia, Rikard Ljarja-2
 58. Më kujtohet 2, Ylli Demneri-2
 59. Pika trëndafili, Mimoza Hafizi-2
 60. Shqipëria dhe Tokat e Lirueme, 1939-1946, Romeo Gurakuqi-2
 61. Kusuret e zotit Shyti, Ardian Vehbiu-2
 62. Një elefant elegant, Rudina Çupi-2
 63. Epika e yjeve të mëngjesit, Rudi Erebara-2
 64. Një buzëqeshje e pabesueshme, Fatos Arapi-2
 65. Kërkohet një vrasës, Liridon Mulaj-2
 66. Të gjallë dhe të vdekur, Ilirian Zhupa-2
 67. Erdhëm nga uji, Lediona Braho-2
 68. Gruaja e shiut, Bashkim Hoxha-2
 69. Bëhu i bukur, Mimoza Ahmeti-2
 70. Nga fillimi në fund, Preç Zogaj-2
 71. Carpe Diem, Arjola Zadrima-2
 72. Aromat e vjeshtës, Grigor Banushi-2
 73. Normalët (novelë), Erjus Mezini-2
 74. Një ditë në natën pa fund, Kasem Trebeshina-2
 75. Çaste, Lindita Arapi-2
 76. Kënga e turmës, Rita Petro-2
 77. Duke kërkuar Itakën, Frederik Rreshpja-2
 78. Vepra poetike, Martin Camaj-2
 79. Më quajnë Musine Kokalari, Persida Asllani-2
 80. Parqet Kombëtare të Shqipërisë-1
 81. Netët e Parisit, Stavri Pone-1
 82. Arsimi, Majlinda Keta- 1
 83. Gjergj Kastrioti, Athleta Christi, Grup autorësh- 1
 84. Vepra e plotë, Kim Mehmeti- 1
 85. Teqeja e shterpave, Balil Gjini- 1
 86. Bëmat e Estes dhe Kokosë, Natasha Poroçani (Shuteriqi)- 1
 87. Ëndërr e vrarë (Përmbledhje poetike), Rinush Idrizi- 1
 88. Ti, syri im i dëborës (Poezi), Adriatike Lami- 1
 89. Merimanga e lirisë (Përmbledhje poetike), Marigonë Kelmendi- 1
 90. Netët e Parisit, Stavri Pone-1
 91. Ajlen, Esmeralda Petrela-1
 92. Darka e fundit, Anita Varosi-1
 93. Miqësia, Evis Cerga- 1
 94. Hulumtime mbi veprën e át Gjergj Fishtës, Blerina Suta- 1
 95. Studime përmbi etimologjinë dhe fjalëformimin e shqipes, Norbert Jokl-1
 96. Harrimi i dashurisë, Besnik Mustafaj-1
 97. Nga letërsia e sotme shqipe, Prend Buzhala-1
 98. Ne, Besart Varfi-1
 99. Toka të pabanuara, Sokol Zekaj-1
 100. Vetmia nuk është më e ve, Akri Çipa-1
 101. Funeral, Artan Gjyzeli-1
 102. Një udhëtim e gjysmë, Manjola Nasi-1
 103. Lëndina e arushëve, Rovena Rrozhani-1
 104. Historia e Shqipërisë përmes karikaturës, Ben Andoni-1
 105. Kronika e një qyteti të n(gurtë), Namir Lapardhaja-1
 106. Kohë për nuse, Lazër Stani-1
 107. Gjergj Kastrioti, athlete Christi, Përzgjedhje studimesh të Klerikëve Katolikë-1
 108. Shqiptari-Frati-Shqipnija, At Gjon Shllaku-1
 109. Vepra poetike, Arben Prendi-1
 110. Ut heri dicembamus, Alfred Lela-1
 111. Çështja e paqenë e detit, Shaban Murati-1
 112. 69 gra, Arbër Ahmetaj-1
 113. Testamenti, Sabri Hamiti-1
 114. Tregimet e moçme shqiptare, Mitrush Kuteli-1
 115. Kur hëna digjej lart, Josif Papagjoni-1
 116. Sizifi dhe Edit Piafi, Robert Goro-1
 117. Propozim në qiell, Samil Milloshi-1
 118. Bibulz, Erenestina Gjergji Halili-1
 119. Nën lëkurë, Sindi Dobi-1
 120. I shkruaj së pamundurës, Eir Plasari-1
 121. Antropologjia e Kanunit, Nebi Bardhoshi-1
 122. Zëri, Fitor Muça-1
 123. Burri që më do mua, Adriatike Lami-1
 124. Edhe perënditë duan lavdinë, Skënder Rusi-1
 125. Anemona, Kim Mehmeti-1
 126. Mjaltë e teh, Romeo Çollaku -1
 127. Vepra poetike, Ismail Kadare- 1
 128. Në opinionin tim, Valbona Zeneli- 1
 129. Kadare dhe regjimi komunist, Dashnor Kaloçi- 1
 130. Jasminë, Martin Camaj- 1
1Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas