Kryesore, Mapo Letrare

MAPO LETRARE/ Vijon anketa ’10 librat më të mirë të vitit 2018′

Vijon anketa e ‘Mapo Letrare’ mbi 10 librat më të mirë të vitit 2018. 10 librat më të mirë të këtij viti do të shpallen të premten më 28 dhjetor ora 13:00, në një ceremoni organizuar nga Instituti Europian Pashko në hollin e Universitetit Europian të Tiranës.


Anketës i janë bashkangjitur personazhe të botës së librit e medias. Qëllimi i kësaj ankete është nxjerrja në pah e botimeve dhe autorëve shqiptarë, duke hapur diskutime mbi atë çfarë këto botime sollën në mendimin dhe letrat shqipe.

Rudina Çupi

 1. Një udhëtim e gjysmë, Manjola Nasi
 2. Negative space, Luljeta Lleshanaku
 3. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 4. Kulla e Sahatit, Ardian Vehbiu
 5. Lëndina e arushëve, Rovena Rrozhani
 6. Ameba, Rigel Rizaj
 7. Erdhëm nga uji, Lediona Braho
 8. Carpe Diem, Arjola Zadrima
 9. Kërkohet një vrasës, Liridon Mulaj
 10. Historia e Shqipërisë përmes karikaturës, Ben Andoni

Lavdërim Lita

 1. Epika e yjeve të mëngjesit, Rudi Erebara
 2. Pëllumbat i Vrasin natën, Virion Graçi
 3. Secili çmendet simbas mënyrës së vet, Stefan Çapaliku
 4. Kronika e një qyteti të n(gurtë), Namir Lapardhaja
 5. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
 6. Kur Sunduesit grinden, Ismail Kadare
 7. Pusi, Kim Mehmeti
 8. Prishtina, Mehmet Kraja
 9. Fabula Rasa, Agron Tufa
 10. Shënimet e krimbit Smolinski, Azem Deliu

Ndue Ukaj

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Vepra e plotë, Mit’hat Frashëri
 3. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 4. Kohë për nuse, Lazër Stani
 5. Gjergj Kastrioti, athlete Christi, përzgjedhje studimesh të Klerikëve Katolikë
 6. Secili çmendet sipas mënyrës së vet, Stefan Çapaliku
 7. Shqiptari-Frati-Shqipnija, At Gjon Shllaku
 8. 100 lirikat, Frederik Reshpja
 9. Vepra poetike, Arben Prendi
 10. Roja i dritës, Flutura Açka

Erjon Papagjoni

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 3. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 4. Sonatë për gruan e një tjetri, Henrik S.G
 5. 100 lirikat, Frederik Reshpja
 6. Përkthyesi, Maks Velo
 7. Pusi, Kim Mehmeti
 8. Gurët e vetmisë, Enkel Demi
 9. Hakmarrja e Kazanovës, Mira Meksi
 10. Fqinjësi e trazuar, Bashkim Zeneli

Alma Mile

 1. Kur grinden sunduesit, Ismail Kadare
 2. Prishtina, Mehmet Kraja
 3. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 4. Roja i dritës, Flutura Açka
 5. Pusi, Kim Mehmeti
 6. Fabula rasa, Agron Tufa
 7. Djalli komik, Zija Çela
 8. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 9. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 10. Vepra të zgjedhura, Mid’hat Frashëri

Albana Bogdani

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 3. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 4. Djalli komik, Zija Çela
 5. Jetë paralele, Maks Velo
 6. Prishtina, Mehmet Kraja
 7. Fabula Rasa, Agron Tufa
 8. Demokratura shqiptare, Eugjen Merlika
 9. Psikologji shqiptare, Ylli Pango
 10. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi

Gentian Gaba

 1. Djalli komik, Zija Çela
 2. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 3. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 4. Pusi, Kim Mehmeti
 5. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
 6. Ut heri dicembamus, Alfred Lela
 7. Gurët e vetmisë, Enkel Demi
 8. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj
 9. Shënimet e krimbit Smolinski, Azem Deliu
 10. Një elefant elegant, Rudina Çupi

Irina Hysi

 1. Tutori, Mimoza Ahmeti
 2. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 3. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 4. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj
 5. Jetë paralele, Maks Velo
 6. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
 7. Pusi, Kim Mehmeti
 8. Epika e yjeve të mëngjesit, Rudi Erebara
 9. Përkthyesi, Maks Velo
 10. Vila me tri porta, Vera Bekteshi

Fate Velaj

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Vepra e plotë, Mithat Frashëri
 3. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 4. Vrasje në kryeministri, Diana Culi
 5. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
 6. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
 7. Vila me tri porta, Vera Bekteshi
 8. Gurët e vetmisë, Enkel Demi
 9. Fjalori etimologjik, Kolec Topalli
 10. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj

Ferdinant Leka

 1. Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe, Kolec Topalli
 2. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 3. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 4. Vepra e plotë, Mithat Frashëri
 5. Demokratura shqiptare, Eugjen Merlika
 6. Negative space, Luljeta Lleshanaku
 7. Laboratori i ëndrrës, Moikom Zeqo
 8. Një buzëqeshje e pabesueshme, Fatos Arapi
 9. Djalli komik, Zija Çela
 10. Jetë paralele,Maks Velo

Flogerta Krypi

 1. Kërkohet një vrasës, Liridon Mulaj
 2. Ameba, Rigel Rizaj
 3. Ciklopi, Brajan Sukaj
 4. Ajo e errëta, Enkelej Lamaj
 5. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 6. Pëllumbat i vrasin natën, Virion Graci
 7. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 8. Kërcim në bosh, Timo Flloko
 9. Për ty, Iva Nikolli
 10. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli

Genti Gjonaj

 1. Aromat e vjeshtës, Grigor Banushi
 2. Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
 3. Laboratori i ëndrrës, Moikom Zeqo
 4. Rrënimi, Leonard Veizi
 5. Në katin e tretë nuk troket askush, Kliton Nesturi
 6. Të gjallë e të vdekur, Ilirian Zhupa
 7. Psikologji shqiptare, Ylli Pango
 8. Roja i dritës, Flutura Acka
 9. Vrasje në kryeministri, Diana Culi
 10. Pusi, Kim Mehmeti

PasPara

1 koment

 1. LIBRAT JANE VERTET SHUME HORIZONT DIJES ,GJITHMONE DUHET ME TREGU LIBRA QE JAPIN NJE HORIZON VERTET SHOKUES TE ‘TE GJITHA MENYRAT E DIALOGUT TE GJUHEVE TE PERGJITHSHME .KOHET E FUNDIT PER TE MBYLLUR DISA NJE PJESE TREGUS NXITES TE NJE THASHETHEME TE PERGJITHSHME ,TE BEJNE NJE HORIZON VERTET PRMBLEDHESE .KOHET E FUNDIT SADNA JU KA SHPJEGU GJITHE VENDIT GJERA SHUME INTERESANTE .SI TE BESH NJE JETE TE VESHTIRE ,JETE E TE GJITHVE .JETE E ZYMTE ,GRIMCA DASHURIE ,DHE ME E BUKURA , VERBIM SHKALLSUME E SHPREHI E SHPREHUME E LLOJ – LLOJ GJERA INTERESANTE PER LEXUESIT …VESHTERESITE TE BEJNE NJE PENG PENGUS ,MUNDESIA ESHTE HAPI I GJERAVE NE VAZHDIM JETES SHOKUS DHE SHKOLLIM FIJE MENCURI GLOB RROTULLUS LEVIZES ..RENDESI KA QE JEMI VETVETJA E JO MENDIM SE NUK JEMI DAUMA .ME RESPEKT .SADNA ORIGJINALE .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Pas