Aktualitet

Mapo nesër: “Mikpritësit” e Dubait do marrin bregdetin dhe Përmetin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:16 - 11/01/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo në numrin e nesërm i bën një analizë paktit jo shumë transparent të qeverisë me investitorin nga Emiratet.


Marrëveshja për të cilën nuk është folur, u jep një status të privilegjuar bosëve nga Emiratet e Bashkuara Arabe.


Nuk parashikohet vetëm ndërtimi i portit të Durrësit, por si synim kryesor është dhënia e pronave shtetërore në bregdetin e jugut kompanive që duan të ndërtojnë për turizëm.Kryeministri, në vizitën e tij më 26 nëntor në Abhu Dhabi foli vetëm për firmosjen e një marrëveshjeje për ndërtimin e 2000 apartamenteve në Spitallë dhe Durrës, por nuk tregoi se, investimet e tyre do përqendrohen kryesisht në tre pika: Futja në portin e Durrësit, në industrinë e turizmit dhe të logjistikës në Vlorë, Sarandë dhe Ksamil, dhe në zonën e Përmetit.


1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas