Aktualitet

Mapo nesër – PD i rikthehet reformës territoriale, do nisë aksion politik


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:50 - 22/09/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo ka në fokus në numrin e nesërm takimin e Bashës me krerët e degëv dhe reformën territoriale.


Ajo çka u quajt si reformë e madhe territoriale nuk ishte gjë tjetër vetëm se një hile e mazhorancës për të krijuar hendekun më të madh të votave në histori.


Nga 370 komuna dhe bashki ngelën vetëm 61 bashki, duke i kaluar pushtetin e emërimeve për njësitë administrative kryetarëve.Kjo solli një erozion elektoral jo të vogël për të djathtën e cila votën e saj e mbështeste më shumë në zonat rurale. Reforma u votua në korrik 2014, PD nuk mori pjesë në votim, dhe as në mbledhjet e komisionit të posaçëm që u ngrit për këtë qëllim.Nesër në Mapo do të gjeni suplementin ‘Sport’. Gjithashtu mund të lexoni komente dhe analiza mbi çështjet më aktuale në vend, rajon dhe botë.

Lexo edhe :  Mapo nesër: Përplasja, Basha rrit tonet, Berisha do shkojë në Fier


 

2


Etiketa:

Pas