Aktualitet

Mapo nesër – Raporti: Në 10 vjet kërkuan azil në BE 207 mijë shqiptarë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:43 - 12/07/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo ka në fokus në numrin e nesërm zbrazjen e vendit. Në raportin e fundit të zyrës për azilantët në Bashkimin Europian, Shqipëria renditet e para në rajon për sa i përket emigracionit masiv.


Pasiguria, mungesa e të ardhurave dhe papunësia renditen si shkaqe kryesore. Gati 90% e largimeve i përkasin periudhës 2014-2020. Në këto shifra nuk janë përfshirë ata individë të cilët nuk kanë aplikuar për azil, por qëndrojnë ilegalisht në vendet e BE-së.


Përgjatë 8 viteve të qeverisjes Rama mendohet ta kenë lënë vendin më shumë se 350 mijë persona. 33% e personave të larguar kanë qenë minorenë.Nesër në Mapo do të gjeni suplementin ‘EKONOMI‘. Gjithashtu do të gjeni komente dhe analiza mbi aktualitetin në vend, rajon dhe botë.

Lexo edhe :  Basha në Kuvend: Qeveria ndali dhunshëm ndryshimin, e thotë OSBE/ODIHR
1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas