Arkiva 2

Mapo nesër: Shkrihen zyrat e shtypit, rikthehen kontrollet punëtore


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:46 - 28/09/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo ka në fokus në numrin e nesërm një projektligj që mban për emër sloganin e PS “Për Shqipërinë që duam” dhe që është depozituar nga qeveria në parlament.


Me miratimin e tij, parashikohen shkrirja e zyrave të shtypit në institucionet e varësisë së kryeministrit dhe kalimi nëpërmjet filtrit të punonjësve të saj.


Nuk parashikohen kriteret e punësimit, por agjencia i jep të drejtë vetes infiltrimin e njerëzve në të gjitha instancat, të cilat jo vetëm do bëjnë verifikimin e denoncimeve, do japin masa administrative, por do marrin në dorë dhe ndërmjetësimin mes palëve, duke shmangur kështu auditet dhe gjykatat, një strategji e ngjashme me patronazhistët, tashmë e lejuar me ligj.Nesër në Mapo do të gjeni komente dhe analiza mbi çështjet më aktuale. Gjithashtu mund të lexoni suplementin ‘IDE’.


1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas