Aktualitet

Mapo nesër: Shqipëria fiton, Lulzim Basha prezanton programin dhe sloganin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:41 - 28/01/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo, ka në fokus në numrin e nesërm, opozitën, e cila në një dalje publike dje, ka paraqitur programin ekonomik në fushat kryesore dhe po ashtu sloganin për zgjedhjet e 25 prillit.

Pikat kryesore të platformës synojnë:


-Dyfishim të të ardhurave për frymë dhe zhdukje të varfërisë ekstreme.
-Krijimin e 110 000 vendeve të reja pune.
-Ulje e taksave mbi të ardhurat personale në 9%, duke ruajtur fashën mbrojtëse ekzistuese prej 30 mijë lekësh. —Totali i taksave dhe tarifave vendore të bizneseve të vogla e të mesme, nuk do të jetë më i lartë se 0.5% e xhiros.
-Ulje e çmimit të energjisë elektrike dhe çmimit të karburanteve.
-Mbulim i shpenzimeve arsimore për tarifat, për 90% të studentëve.
-Pagesë mujore për çdo të porsalindur, prej 3 mijë lekësh të rinj, për 5 vitet e para të jetës.
-Subvencion të plotë të interesave të kredive për strehim për 5 mijë çifte dhe familje të reja.
-Financim rekord nga buxheti i shtetit për fermerët, prej 100 milionë euro.

Lexo edhe :  Mapo nesër: Java e fundit, para zgjedhjeve më të rëndësishme të 30 viteve
 


1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas