Aktualitet

Mapo nesër: Tokat e Jugut, si po kapen 16 milionë metra bregdet
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:59 - 20/01/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo, ka në fokus në numrin e nesërm, banorët e bregut të Jugut, të cilët refuzohen të regjistrojnë pronën e tyre që e kanë të trashëguar ose të marrë në bazë të ligjit.Burime për MAPO shprehen se në lojë ka hyrë dhe avokatura e shtetit.


Në vitin 2018 qeveria kaloi në pronësi të Ministrisë së Turizmit 16 milionë metra katrorë nga Vlora deri në Ksamil, duke injoruar certifikatat e pronësisë.Si po shpronësohen me ligj banorët e zonave Vlorë, Dhërmi, Shën Vasil, Lukovë, Sarandë e Ksamil, të cilët do kompensohen me vlera qesharake në tokat ku do ndërtojnë “investitorët strategjikë”.
4


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas