Aktualitet

Mapo nesër: Trafiku i drogës dhe pastrimi i parave nuk bindin vendet e BE


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:34 - 02/06/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo, në numrin e nesërm ka në fokus procesin dhe problematikat e integrimit në Bashkimin Europian të Shqipërisë e rajonit tonë.


Gjatë javëve të ardhshme, liderët e BE-së do të mblidhen për të diskutuar rreth aspiratave të vendeve të Ballkanit për integrimin në BE.


Por rezultatet e studimeve të fundit rreth pastrimit të parave dhe trafikut të drogës nuk kanë gjasa të bindin Francën dhe Holandën për të dhënë dritën jeshile, raporton Zëri i Amerikës.Në raportin e Nismës Globale kundër Krimit të Organizuar vlerësohet se në rajon pastrohen deri në 5.6 miliardë euro në vit para droge, ku vendi ynë zë një peshë jo të vogël.Vetëm disa ditë para zgjedhjeve, në portin e Durrësit, u sekuestrua një sasi kokaine që e tejkalon sasinë e drogës së sekuestruar përgjatë 2 viteve.

Lexo edhe :  Mapo nesër: Përplasja, Basha rrit tonet, Berisha do shkojë në Fier


1


Etiketa: , , ,

Pas