Kryesore

MAPO WEEKEND/ Artan Hoxha: Vendimi për Dritan Dajtin tregon efektin një drejtësie të korruptuar

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 10:31 - 09/02/19 |
mapo.al

Gazetari i njohur shprehet për MAPO se Reforma në Drejtësi mund të ketë defekte. Vetëm fakti që është unik në botë ky lloj procesi, e bën të paparashikueshëm, thotë ai. “Por rezultatet e deritanishme kanë qenë mjaft shpresëdhënëse”, shprehet Hoxha.


Karl Sigmund, një profesor i njohur, thotë se nuk mund të luftosh korrupsionin dhe krimin pa reformuar drejtësinë. Kjo duket se është arsyeja kryesore pse të huajt janë investuar kaq shumë për një drejtësi të re në Shqipëri. A duhet të kemi shpresa të mëdha? A është nevoja më e madhe e Shqipërisë Reforma në Drejtësi?-Një drejtësi e korruptuar është si të kesh shkelur një minë kundërtank. E ke vdekjen të sigurt, thjesht mundohesh të vonosh sa më shumë të jetë e mundur shpërthimin, por s’ke asnjë mundësi t’i shpëtosh vdekjes. Vendimi më i freskët i Gjykatës së Apelit për Dritan Dajtin është demonstrimi më i qartë i efektit që jep për shoqërinë dhe zbatimin e ligjit një drejtësi e korruptuar. Një ngjarje që ndodhi më 7 gusht 2009, dhe që u kushtoi humbjen e jetës 4 policëve të skuadrës operacionale. Nuk e di çfarë mund të ndodhë më shumë se kaq që të ketë një hetim serioz dhe shterues nga drejtësia. Por çfarë ndodhi?!!! Një proces i deformuar që në fillim. Një gjykim skandaloz që ka zgjatur deri tani 10 vite. Vetëm gjykimi në shkallën e parë pati një numër rekord prej 272 seancash, pjesa dërrmuese e tyre të dështuara. Nuk ka nevojë për më shumë se kaq që ta rrënosh besimin e qytetarëve te drejtësia.


Për fat të keq, dështimi i kësaj reforme do të shuante edhe shpresën e fundit për vendosjen e drejtësisë në vend. Në momentin kur klasa politike ka dështuar në ndërtimin e një shteti ligjor, zbatimi i Reformës në Drejtësi është kthyer në një nevojë imediate.

Së fundmi ka patur dyshime dhe akuza mbi drejtësinë e re që po lind. A mendoni se po njolloset ajo akoma pa e nisur mirë punën apo është një alarm i parakohshëm?

-Pa diskutim që zbatimi i kësaj reforme do kishte kundërshtarë të paepur, të egër dhe të vendosur për të bërë çdo gjë kundër saj. Reforma synon të rrafshojë nga themelet një sistem të korruptuar deri në palcë, të ndërtuar me kujdes ditë pas dite për 3 dekada me radhë. Ata që e kanë ndërtuar, kontrolluar dhe përfituar prej këtij sistemi, do luajnë çdo gur për të minuar besimin e qytetarëve te Reforma në Drejtësi. Për fat të mirë ne tashmë e shohim qartë se kush është kundër reformës, pasi kundërshtarët kanë dalë haptazi prej kohësh me zë e figurë. Ata e kanë bllokuar, zvarritur, penguar, baltosur, bërë pis sa kanë mundur procesin për t’i shpëtuar ndëshkimit. Por treni që sapo është nisur me timonier aleatët më të mëdhenj të Shqipërisë, SHBA dhe BE, rrezikon të marrë përpara këdo që e gënjen mendja se mund të sabotojë këtë proces. Sigurisht që nuk ka asgjë perfekte dhe as ky proces nuk mund të shpëtojë pa patur defekte. Vetëm fakti që është unik në botë ky lloj procesi, e bën të paparashikueshëm. Por rezultatet e deritanishme kanë qenë mjaft shpresëdhënëse. Gjyqtarë apo prokurorë, të korruptuar apo shërbëtorë të politikës, të veshur me imunitet paprekshmërie, tashmë janë flakur jashtë sistemit. Një vit më parë kjo dukej e pabesueshme, por tashmë është një realitet. Tentativa për ta baltosur, njollosur apo bërë të pabesueshme herë pas here, ia del të krijojë mjegull te qytetarët, por kjo vetëm për pak kohë. Kjo reformë ka një garant, aleatin më të madh të shqiptarëve, SHBA-në. Dhe SHBA ka dëshmuar qartësisht, me forcë në më shumë se njëherë, se është e vendosur t’i shkojë deri në fund këtij procesi. Historia 107-vjeçare e ekzistencës së shtetit shqiptar ka treguar se SHBA nuk i kanë lënë kurrë në baltë shqiptarët…


Etiketa: , , ,

Pas