Kryesore

MAPO WEEKEND/ Salaj: Problemi është se Rama kërkon të jetë ofruesi i zgjidhjes

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:15 - 15/12/18 |
mapo.al

Gazetari dhe eksperti i komunikimit, Blendi Salaj, komenton për Mapo Weekend protestën studentore. Ai thotë se kjo është një betejë e pabarabartë, pasi njëra anë kërkon të ndryshojë botën, tjetra të ruajë fytyrënA mund të quhet protesta e studentëve një krizë komunikimi dhe informacioni? Për shembull askush nuk e parashikoi që do vinte kaq fuqishëm? Po ashtu, ngërçi aktual është te mungesa e dialogut…


Mendoj se të vetmet protesta që funksionojnë në Shqipëri janë ato që nisin dhe zhvillohen për arsye të mirëqena. Mendoj se më tepër se mungesë komunikimi është një situatë e agravuar, le të kujtojmë se lindi spontanisht për pagesën e parashikuar në pikën 4 të VKM-së. Abuzimi brenda sistemit është evident, dhe të rinjtë që e refuzojnë janë duke komunikuar qartë se nuk do ta pranojnë status quo-në.
Thuhet shpesh se kryeministri Edi Rama është një ekspert i fushës së komunikimit. Është aktiv në median sociale dhe tradicionale. Pse u duk më i dobët në këtë fushë këto ditë, ndërkohë që studentët dukeshin më superiorë?Ky është një brez tjetër, që e zotëron komunikimin e sotëm online më mirë se kryeministri dhe stafi i tij. Këta vajza e djem janë natyralë, dhe janë në sulm. Kreativitet, ekspresivitet dhe kurajo. Ka qenë një surprizë për disa që i paragjykojnë si injorantë dhe dembelë të rinjtë. Por nuk janë aspak. Ata janë 20-vjeçarë që po komunikojnë një dëshirë të pastër dhe të drejtë për arsim, ndërsa ekipi i kryeministrit është duke u përpjekur të mbajë situatën nën kontroll. Në këtë sens, është një betejë e pabarabartë, njëra anë kërkon të ndryshojë botën, tjetra të ruajë fytyrën. Studentët e kanë më të lehtë.

Lexo edhe :  Rama s'resht së sulmuari Berishën: Kemi 'borxh' të pashlyer në Lezhë

Disa thonë se kjo ishte beteja e memeve dhe parullave. A ndani këtë mendim?

Po, absolutisht. Agjencitë e marketingut që ankohen se nuk gjejnë njerëz kreativë duhet të skuqen pasi po shohim se kreativiteti qenka në kulm. Humori, ironia, sarkazma janë ndërthurur me kurajën, sfidën dhe inteligjencën me të cilën janë përfaqësuar studentët.

Rama ka nisur i vetëm betejën për të marrë veten nga ‘shuplaka’ që thotë se mori, duke përdorur fjalën si armën e tij të fortë. Fillimisht ishte i ashpër, pastaj u zbut, pastaj sërish agresiv. Si e parashikoni betejën më tej?

Problemi është që kryeministri kërkon të jetë ai që e ofron zgjidhjen ndërkohë që studentët janë ata që kanë meritën për plotësimin e kërkesave. E sigurt që studentët kanë kthyer vëmendjen e shoqërisë tek arsimi i lartë. Po të mos ishte për ta, asnjë institucion shtetëror nuk do ngrinte një gisht ndaj një situate të patolerueshme në vitin 2018.

1


Etiketa: , , , , ,

Pas