Aktualitet

Maqedonina e Veriut/ Ministri i Shëndetësisë: Në vjeshtë presim goditjen e fuqishme nga koronavirusi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:04 - 06/07/20 |
mapo.al

Venko Filipçe, Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka paralajmëruar se tashmë koronavirusi do të qëndrojë gjatë dhe në vjeshtë pritet goditja më e fuqishme.


Sipas Filipçes, bazuar në analizat dhe parashikimet në vjeshtë njerëzit do të jenë më shumë brenda dhe kjo do të shkaktojë edhe një përhapje të COVID-19 në ambientet e mbyllura.


Ai shton se tashmë mbetet vetëm përgatitja e sistemit shëndetësor dhe respektimi i masave.

“Sipas të gjitha analizave dhe parashikimeve, supozimi mbetet se në vjeshtë virusi do të përhapet më shpejt dhe më fuqishëm sepse edhe njerëzit nuk do të jenë në gjendje të jenë në ambiente të jashtme, ata do të jenë më shumë brenda.Kjo e konfirmon se virusi është këtu. Siç po shihet, do të qëndrojë për një kohë të gjatë, dhe ne duhet të jemi të përgatitur. Duhet ta përgatisim sistemin e kujdesit shëndetësor dhe të respektojmë masat për mbrojtje personale”, tha Filipçe.

Lexo edhe :  Kur do të hiqet ora policore? Brataj tregon ç'do ndodhë me masat anti-COVID


1


Etiketa: , , ,

Pas