Aktualitet

Marrëveshja Historike/ Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli normalizojnë mardhëniet
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:09 - 13/08/20 |
mapo.al

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë rënë dakord për të normalizuar marrëdhëniet, ka njoftuar Presidenti amerikan Donald Trump.


Një deklaratë e përbashkët e Presidenti Trump, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe Princi i Kurorës së Abu Dhabi Mohammed bin Zayed thanë se ata shpresonin se “ky hap historik do të përparojë paqen në Lindjen e Mesme”.


Si rezultat, shtuan ata, Izraeli do të pezullojë planet e saj për të aneksuar pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor të okupuar.


Deri më tani Izraeli nuk ka pasur marrëdhënie diplomatike me vendet arabe të Gjirit.


Sidoqoftë, shqetësimet e përbashkëta për ndikimin rajonal të Iranit kanë çuar në kontakte jozyrtare midis tyre.


Në përgjigje të njoftimit të Presidentit Trump, Z. Netanyahu ka bërë një status në twiter në Hebraisht: “Ditë Historike”.

Ambasadori i Emiratet e Bashkuara Arabe në SHBA, Yousef Al Otaiba tha në një deklaratë se ishte “një fitore për diplomacinë dhe për rajonin”.

“Është një përparim i rëndësishëm në marrëdhëniet arabo-izraelite që ul tensionet dhe krijon energji të re për ndryshime pozitive,” shtoi ai.

Ky hap shënon vetëm marrëveshjen e tretë të paqes Izrael-Arab që nga shpallja e pavarësisë së Izraelit në 1948. Egjipti nënshkroi një në 1979, dhe Jordania në 1994.

Në javët e ardhshme delegacionet nga Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të takohen për të nënshkruar marrëveshje bilaterale në lidhje me investimet, turizmin, fluturimet direkte, sigurinë, telekomunikacionin, teknologjinë, energjinë, kujdesin shëndetësor, kulturën, mjedisin, krijimin e ambasadave reciproke.

Vendet do të bashkohen gjithashtu në SHBA në nisjen e një “Axhende Strategjike për Lindjen e Mesme”, sipas deklaratës së përbashkët.

Udhëheqësit thanë se ata kishin “një këndvështrim të ngjashëm në lidhje me kërcënimet dhe mundësitë në rajon, si dhe një angazhim të përbashkët për promovimin e stabilitetit përmes angazhimit diplomatik, rritjen e integrimit ekonomik dhe sigurisë më të ngushtë”.

/BBC/

Përshtati: Mapo.al


Etiketa: , , , ,

Pas