Aktualitet

Marrëveshja Kosovë-Serbi, nesër Stoltenberg pret Lajçak në selinë e NATO-s


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:05 - 30/09/21 |
mapo.al

Në Bruksel, Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të hiqen bllokadat nga serbët afër pikave kufitare të Jarinjës dhe Bërnjakut, por nga ajo pjesë të largohet edhe Policia Speciale e Kosovës. Po ashtu, palët janë pajtuar të vendosjen e etiketave ngjitëse në veturat që hyjnë nga Kosova në Serbi dhe anasjelltas.


Lidhur me këtë, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të takohet me emisarin special të BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.


Takimi do të mbahet në selinë e NATO-s.“Ditët e fundit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg foli me Presidentin Vuçiç dhe Albin Kurti për nevojën e de-përshkallëzimit, shfaqjes së përmbajtjes dhe kthimit në dialog; dhe mezi presim që Nesër të kemi Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor Miroslav Lajčák , ku do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Këshillin e Atlantikut të Veriut.”
Më tej thuhet se NATO vazhdon të mbështesë fuqishëm dialogun nga BE-ja dhe përpjekje të tjera që synojnë normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës.“Kjo është rruga e vetme drejt arritjes së një marrëveshjeje të qëndrueshme politike për rajonin dhe është çelësi për stabilitetin në të gjithë rajonin”, thuhet në komunikatë.

1


Etiketa: , ,

Pas