Aktualitet

Marrëveshje BDI-LSDM, Ali Ahmeti dhe Zoran Zaev bashkë në zgjedhjet lokale


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:17 - 25/07/21 |
mapo.al

BDI e Ali Ahmetit do të garojë bashkë me – LSDM në Zoran Zaev në zgjedhjet e ardhshme lokale. Marrëveshja mes partive që janë pjesë e mazhorancës qeverisëse në Maqedoninë e Veriut u arrit pas takimit të dy liderëve politikë.


Të dy partnerët e koalicionit qeveritar ranë dakord për bashkëpunim në zgjedhjet lokale të vjeshtës, me mbështetje të ndërsjellë në disa komuna që në raundin e parë, dhe për disa të tjera në raundin e dytë.


Në vijim janë procedurat për zgjedhjen e kandidatëve më të mirë, ata do të jenë personalitete të cilët guxojnë dhe të cilët janë të përgatitur të japin rezultatin më të mirë për qytetarët në çdo qytet, në çdo fshat, në çdo lagje”, u shpreh Zaev, teksa vlerësoj maksimalisht arritjen e marrëveshjes së ardhshme me partinë shqiptare.Ndërkohë Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, e ka komentuar koalicionin parazgjedhor të shpallur në partive qeverisëse duke thënë se lideri i BDI-së, Ali Ameti duket se është i frikësuar nga partia e tij në opozitë, pasi nuk pranoi sfidën që në zgjedhjet lokale të dalin pa koalicione dhe pa votat e partive maqedonase.

Lexo edhe :  'Open Balkan'/ Rama pret Vuçiç dhe Zaev në Pallatin e BrigadavePor teksa afatet për zgjedhjet lokale po afrojnë, Maqedonia e Veriut ende nuk ka përcaktuar një datë. Partitë opozitare kërkojnë që zgjedhjet të mbahen më 17 tetor.Sipas tyre afatet kushtetuese rregullojnë datën e zgjedhjeve në përputhje me mandatin e fundit. VMRO-DPMNE-ja vlerëson se çdo datë tjetër përveç 17 tetorit, bie ndesh me Kushtetutën.

Ndërkohë Opozita shqiptare është e gatshme për zgjedhje në cilëndo datë të tetorit, por thotë se pas kërkesës për shtyrje të zgjedhjeve fshihet frika nga euforia e regjistrimit të popullsisë.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas