Aktualitet

Mbërrijnë në Shqipëri 25 mijë doza vaksine Sputnik


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:40 - 11/06/21 |
mapo.al

Këtë të premte kanë mbërritur në vendin tonë 25 mijë doza të vaksinës Sputnik, duke e çuar në mbi 936 mijë sasinë e vaksinave antiCovid.


Ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se duke filluar nga sot do të ulet fasha e vaksinimit për grupmoshat nga -57 vjeç.


Në fjalën e saj ndër të tjera ka theksuar se objektivi i qeverisë është që të arrihen 1 milionë vaksinime gjatë qershorit dhe në pranverë të vitit 2022 të kemi dhe vaksinimin e të gjithë popullsisë.“Në bazë të planit tonë të kombinuar të vaksinimit jemi gati që të ulim fashën e vaksinimit nga -57 vjeç dhe të gjithë qytetarët mund të aplikojnë në portalin E-Albania.Objektivi ynë është që të arrijmë në 1 milionë vaksinime në muajin qershor, dhe misioni ynë do të vijojë që të lidhim marrëveshje me shumë kompani për të vijuar me planin tonë të vaksinimit që deri në verën e 2022 të kemi gjithë popullsinë e vaksinuar”, ka thënë Manastirliu.

Lexo edhe :  Manastirliu në Kopenhagen: Siguruam vaksina për gripin dhe vaksina anti-COVID


1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas