Aktualitet

Mbërrijnë në Shqipëri 259 fëmijë, gra e burra afganë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:37 - 25/09/21 |
mapo.al

Një tjetër grup afganësh kanë mbërritur pasditen e sotme në Shqipëri.


Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka njofton në një postim në Facebook se janë 259 fëmijë, gra e burra që janë ulur në tokën shqiptare për t’u strehuar.


“259 fëmijë, gra e burra të larguar nga Mazari Al Sharif, kanë mbërritur pak më parë në aeroportin e Rinasit. Falë koordinimit me partnerët, ata kanë tani një strehë të sigurt, duke rikonfirmuar edhe njëherë seriozitetin dhe përkushtimin e Shqipërisë, për shpëtimin e qindra qytetarëve afganë” shkruan ministrja Xhaçka.Deri tani numri i afganëve që kanë ardhur në Shqipëri është mbi 700 ndërsa destinacion përfundimtar kanë Amerikën.


1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas