Aktualitet

Mbi 1 mijë m lartësi-Dhurata Çupi takime me banorët e zonave të thella të Matit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:59 - 14/04/21 |
mapo.al

Fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, ka hyrë në 10 ditëshin e fundit. Kandidatët kanë intensifikuar takimet për të kërkuar votën e qytetarëve, duke mos lënë jashtë vëmendjes asnjë komunitet


Larg tubimeve të mëdha fushata e këtyre zgjedhjeve ka në qendër qytetarin. Një format të tillë po e zhvillon edhe kandidatja e PD në Qarkun e Dibrës, Dhurata Çupi.


Ajo po realizon takime derë më derë, duke bashkëbiseduar dhe dëgjuar shqetësimet e përditshme të qytetarëve.Takimet e fundit të Çupit kanë qenë ato në zonat e thella të Matit, mbi 1 mijë metra lartësi, por të banuara. “Nga Vigu, Mat. 1000 m lartësi”, shkruan në Facebook, kandidatja e PD.


“Kënaqësi në çdo takim. Përzemërsisht në Macukull, Vig, Shqefën, Shlli”, shkruan Dhurata Çupi.

Lexo edhe :  Automatik dhe kanabis në banesë, shpallet në kërkim 33-vjeçari në Mat

Ndonëse ndodhen disa km larg qendrave urbane, këto zona kanë edhe vlera të veçanta historike. Dhurata Çupi, në mbyllje të takimeve në zonat e thella të Matit, u ndal edhe te Kisha e Shën Trinisë, vendi historik ku në vitin 1462 u shkruajt formula e pagëzimit për herë të parë gjuhën shqipe.

Politikanët duken rrallë në këto anë, por për Dhurata Çupin largësia dhe kushtet e vështira të terrenit nuk kanë qenë problem. Prandaj edhe premtimi që banorët e këtyre fshatrave i kanë thënë kandidates së PD, është se vota e tyre do të jetë për ndryshimin në 25 prill, votë për të rikthyer Shqipërinë në rrugën e zhvillimit.

1


Etiketa: ,

Pas