Aktualitet

Mbi 4 orë i bllokuar në galeri, ende nuk dihet fati i minatorit në Bulqizë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:46 - 15/09/21 |
mapo.al

Ende nuk dihet fati i punëtorit brenda minierës në Bulqizë. Ngjarja u shënua sot rreth orës 12:10. Policia bëri të ditur një masiv mineralesh u shemb në një galeri në zonën e parë, duke zënë brenda një minator.


Sipas policisë minatori Muharrem Plaku ka qenë duke punuar në brendësi të galerisë, dhe nuk dihet nëse është bllokuar apo është zënë poshtë nga masivi i shembur.


Ngjarja ka ndodhur në një galeri të subjektit “KADURTEX”, në pronësi të vëllezërve Myfit dhe Kapllan Duriçi, ky i fundit, administrator i kompanisë.Grupi i avari shpëtimit dhe specialistë të Repartit të Inspektim Shpëtim Minierave (RISHM) ndodhen në vendin e ngjarjes por sipas informacioneve sasia e materialit është shumë e madhe dhe është shumë e vështirë nxjerrja e minatorit Muharrem Plaku.

Lexo edhe :  E zuri masivi i mineraleve, minatori në Bulqizë i bllokuar prej 24 orësh


LEXO EDHE:Aksident në minierën e Bulqizës, bllokohet tekniku në galeri

29


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas