Kryesore

Basha: Nuk bojkotojmë Parlamentin, rrezikon të devijojë vëmendjen…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:30 - 28/05/18 |
mapo.al

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha mësohet të jetë shprehur ne grup se, bojkoti i parlamentit deri në shkarkimin e Fatmir Xhafës, që u propozua nga shumica e deputetëve, është plotësisht legjitim dhe më i natyrshmi në këto rrethana politike. Mapo.al sjellë një pjesë të fjalës së mbajtur me dyer të mbyllura të Lulzim Bashës


Nga Lulzim Basha


Në fakt e vetmja mënyrë sesi mund të hapen negociatat është që, kur Europa sheh se edhe kur Rama Xhafaj me krimin i organizuar kanë kapur shtetin, qytetarët nuk e pranojnë, e refuzojnë, nuk mbyllin sytë . Kjo i tregon partnerëve se edhe pse Rama nuk i ka plotesuar kushtet, shqiptaret me reagimin e tyre si europiane qe refuzojne dhe nuk e pranojne te keqen.


Levizja drejt bojkotit parlamentar ne kushtet kur jemi investuar fort per hapjen e negociatave, rrezikon te devioje vemendjen nga ceshtja kryesore: që kemi nje qeveri te lidhur me krimin e organizuar dhe trafikun e droges. Kemi nje minister te brendshem vellai i te cilit është një trafikant ndërkombetar droge, i denuar ne itali nfa drejtesia Italiane por qe me mbrojtjen dhe ndihmen e vellait minister te brendshem vazhdon aktivitetin kriminal Kenmi nje kryeminister qe eshte kaq i lidhur me krimin sa kalon nga nje minister i brendshme pjese e nje organizate kriminale te trafikut te droges te nje minister qe ka vene Ministrine, policine dhe prokurorine ne funksion te mbrojtjes se vetes dhe vellait të tij trafinakt droge.


Ne keto kushte, jam i mendimit të perdorim te gjitha format dhe menyrat demokratike si opozite me grupin parlamentar, strukturat, qytetaret per te bere te qarte qendrimin tone te prere se largimi i Fatmir Xhafes eshte kusht i panegociueshem i opozites, veprim i domosdoshem per hapjen e negociatave. As shqiptaret as Europa nuk mund te pranojne qe vendi te kaloje nga policia Tahiri Habilaj te policia Xhafaj dhe prokuroria Rama Xhafaj.

Fatmir Xhafaj duhet të largohet nga Ministër i Brendshëm dhe të hapë rrugën për një hetim të pavarur dhe të pandikuar nga pushteti që ai mban sot.
Policia e Shtetit duhet të çlirohet nga kapja prej klanit Xhafaj, i cili zëvendësoi klanin Tahiri-Habilaj, duke vazhduar të mbrojë krimin dhe trafikun ndërkombëtar të drogës.

Lufta kundër krimit dhe drogës është një kusht kryesor i hapjes së negociatave me Bashkimin Europian, plotësimi i të cilit po vazhdon t’i kërkohet me forcë qeverisë shqiptare nga qeveritë europiane.


Etiketa: , , , ,

Pas