Aktualitet

Mbledhje në BE për zgjidhjen e krizës në Bjellorusi, dakordësi për sanksione


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:03 - 19/08/20 |
mapo.al

Ministrat e BE do të diskutojnë sot për zgjidhjen e krizës në Bjellorusi. Në ish-vendin e Bashkimit Sovjetik vijojnë protestat masive kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko.


Ky i fundit pretendoi se fitoi zgjedhjet me 80% të votave, por vëzhguesit denoncuan manipulimin e rezultateve.


Ministrat e BE parimisht kanë rënë dakord të vendosin sanksione ndaj zyrtarëve që janë përfshirë në dhunimin e protestuesve, si dhe në manipulime zgjedhore.1Etiketa: , ,

Pas