Aktualitet

Fier – Mbollën fidanë kanabisi në vazo lulesh, arrestohen babë e bir (VIDEO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:30 - 22/07/21 |
mapo.al

FIER – Babë e bir janë arrestuar nga policia e Fierit, pasi akuzohen për kultivim të lëndëve narkotike.


Operacioni i koduar “Dërmënas” u zhvillua pas një hetimi dy mujor, duke sekuestruar 6.5 kg drogë. Policia thotë se të arrestuarit e mbillnin lëndën narkotike në vazo lulesh.


Gjithashtu, në vijim të operacionit vihet në pranga dhe një shtetas tjetër, për kultivim të bimëve narkotike.Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e prodhimit dhe shitjes së kanabisit, bazuar në informacionet e siguruara në rrugë policore, pas një hetimi 2-javor, strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier bënë të mundur finalizimin me sukses të operacionit policor të koduar “Dërmënas”.Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Kultivimi i bimëve narkotike”, shtetasit G. B., 62 vjeç dhe A. B., 34 vjeç (babë e bir), banues në Dërmënas, Fier.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tyre, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 6.5 kg lëndë narkotike kanabis dhe fidanë kanabis të mbjellë në vazo lulesh.

Gjithashtu, gjatë operacionit u arrestua për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, shtetasi A. V., 52 vjeç, banues në Fermë Çlirim, pasi nga kontrolli i ushtruar nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Fier, në oborrin e banesës iu gjetën kubikë me fidanë të dyshuar kanabis”, thotë policia.

Lexo edhe :  Droni zbulon parcela me kanabis, FNSH rrethon Niklën dhe Ishmin

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprime të mëtejshme.

32


Etiketa: , ,

Pas