Sociale

Mbrojtja e fëmijëve nga abuzimi seksual: Shqipërinë renditet në vendet e fundit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:39 - 03/02/19 |
mapo.al

Shqipëria zor se ofron të dhëna të sakta për dhunën seksuale ndaj fëmijëve. Një studim ndërkombëtar e ngel Shqipërinë në klasë, duke i dhënë 0 pikë përsa i përket mbrojtjes së të miturve nga abuzimi dhe dhuna seksuale.


Sociologia Entela Binjaku thotë për Top Channel: “Mungesa e statistikave vjen sepse kjo temë është ende tabu tek ne”.

Lideri global “The Economist” analizoi 40 vende të botës dhe Shqipëria ka 0 pikë për mekanizmat jofunksionale të saj.Sipas një studimi të BECAN-it (Studimi Epidemiologjik Ballkanik mbi Abuzimin dhe Neglizhimin e Fëmijëve), në Shqipëri rreth 12% e fëmijëve janë viktima të ngacmimeve seksuale dhe rreth 5% e tyre janë viktima të abuzimit seksual.Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas