Arkiva 2

Mbyllja nga koronavirusi/ Radhë të gjata për të shkuar te berberi

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:17 - 14/05/20 |
mapo.al

BBC-   Mijëra biznese në Zelandën e Re janë rihapur ditën e enjte ndërsa vendit po i ulet kurba e koronavirusit, me disa parukierë që shikojnë radhët me njerëz, gjatë natës rreth dyqaneve të tyre.


Dyqanet, kafenetë dhe parqet publike janë të hapura ndërsa vendi zhvendoset në nivelin 2 të kufizimeve të tij, të përshkruar si “më të sigurt në normalitetin e ri”.


Zelanda e Re nuk ka raportuar asnjë rast të ri të virusit në tre ditët e kaluara. Autoritetet thonë se mundësia e transmetimit të komunitetit tani është shumë e ulët. Njerëzit u lejohet të fillojnë përsëri të shohin miqtë dhe familjet e tyre, me një kufi prej 10 personash.


Sporti profesional është përsëri në arenë – megjithëse ekzistojnë masa sigurie. Dhe për ata që duan të lëshojnë avull pas një bllokimi të gjatë, palestrat gjithashtu janë rihapur.


Ka pasur raportime për turmat në qendrat tregtare në disa pjesë të vendit, por për disa të tjerë shetitja e qetë në bregdet ishte gjëja e parë në mendjet e tyre.

Zelanda e Re ka parë 1,497 raste të konfirmuara të Covid-19-ës nga një popullsi prej rreth pesë milion banorë, sipas shifrave të Universitetit Johns Hopkins. Njëzet e një njerëz kanë vdekur, dhe më pak se 90 janë ende të sëmurë.

Vendi tashmë kishte lehtësuar disa kufizime në fund të prillit, duke lejuar dyqanet e ushqimit me porosi dhe disa biznese jo parësore të rihapeshin.

Megjithëse zyrat u rihapën të enjten, njerëzve u është kërkuar që të vazhdojnë të punojnë nga shtëpia aty ku është e mundur, për të ndihmuar të shmangin një valë të dytë të infeksioneve.

Një lehtësimin për shumë prindër, nxënësit e shkollave do të jenë në gjendje të kthehen nga e hëna.

Baret janë mbyllur tani, por do të kthehen në punë nga 21 maji.

Kryeministrja Jacinda Ardern është vlerësuar gjerësisht për ndërmarrjen e veprimeve të shpejta në pandeminë globale.

“Ne po mëshojmë fort dhe do të dalim herët,” i tha zonja Ardern publikut në mes të marsit. “Kemi vetëm 102 raste, por kështu ndodhi edhe një herë në Itali.”

Plazhet, vendet afër shatërvaneve dhe fushat e lojërave u mbyllën më 26 mars, ashtu si edhe zyrat dhe shkollat. Baret dhe restorantet gjithashtu ishin të mbyllura, përfshirë këtu edhe shpërndarjet me porosi.

Zelanda e RE vendosi disa rregulla më strikte në botë për udhëtimet dhe aktivitetet ndihmëse në ndalimin e udhëtarve që mbërrinin në vend.Por ajo goditi ekonominë e vendit të varur nga turizmi.

Zonja Ardern ka përshkruar kushtet ekonomike si më të këqijat nga Depresioni i Madh të viteve ’30.

Si pjesë e një buxheti, qeveria njoftoi të enjten 30 miliard dollarë amerikanë për fondin e rimëkëmbjes nga Covid-19-ta për të arritur lehtësimin e humbjeve të vendit në muajt e ardhshëm.


Etiketa: ,

Pas